Rijeka psihologije

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 17. 2. 2014.

Od 17. do 23. veljače u Rijeci i okolici održat će se treća po redu Rijeka psihologije, u sklopu koje će brojnim aktivnostima, kao što su predavanja, radionice, dani otvorenih vrata i tribine, psiholozi prikazati široke mogućnosti pomoću kojih psihologija može pridonijeti kvaliteti života pojedinca i zajednice.

Manifestaciju organiziraju Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, Psihološko savjetovalište Sveučilišnog savjetovališnog centra u Rijeci, Udruga studenata psihologije "Psirius", Grad Rijeka i Ri-psi alumni klub, a projekt se održava u okviru Tjedna psihologije u Hrvatskoj kojeg je Hrvatsko psihološko društvo pokrenulo 2008. godine.

Cilj projekta je popularizacija psihologije i promicanje njenog položaja u društvu kroz organizaciju popularnih predavanja, radionica, promocija, debata, tribina, izložbi i znanstvenih kafića.

Program uključuje širok raspon tema i područja psihologije, kao što su psihologija rada i organizacijska psihologija, klinička psihologija, zdravstvena, razvojna psihologija, osjeti i percepcija, kognitivna, socijalna, edukacijska i eksperimetalna psihologija. Posjetitelji će tako moći poslušati predavanja o, primjerice, sreći, motivaciji, strahu i tjeskobi, snovima, provođenju kvalitetnog vremena s djecom ili pak psihologiji i psihopatologiji u Ratovima zvijezda, te sudjelovati u radu neke od brojnih radionica, na kojima će moći naučiti kako reći "ne" i zauzeti se za sebe ili pak pronaći odgovor na pitanje zašto imamo problema s onima koje volimo.

Rijeka psihologije ima i humanitarni karakter: prodajom promotivnih materijala – ručno izrađenih bedževa sa zanimljivostima iz psihologije, antisress loptica, ekoloških torbi i šalica s logom Rijeke – prikupljat će se sredstva koja će u cijelosti biti donirana Dječjem vrtiću Rijeka za nabavu specijalizirane opreme za djecu s motoričkim oštećenjima. Promotivni materijali moći će se kupiti svakog dana tijekom trajanja manifestacije na štandu na Korzu (ispred Hrvatske pošte) od 10 do 17 sati te u Zapadnom trgovačkom centru od 16 do 20 sati. U ovu humanitarnu akciju može se uključiti i uplatom na žiro račun 2360000-1101536455 s pozivom na broj 70505505759-06, uz svrhu uplate "humanitarna akcija".

Osim promocije struke i humanitarne akcije, manifestacija promiče i volonterstvo, budući da se organizacija cijelog projekta, u koju je uključeno i četrdesetak studenata psihologije Filozofskog fakulteta u Rijeci, kao i programske aktivnosti provode isključivo na volonterskoj bazi.

Sve aktivnosti su za sudionike besplatne, a namijenjene su svim građanima: djeci, učenicima osnovnih i srednjih škola, studentima, roditeljima, mladim i odraslim ljudima, umirovljenicima, što je za svaku pojedinu aktivnost naznačeno u programu. Za prisustvovanje pojedinim aktivnostima potrebna je prethodna najava.

Cjelokupni program može se pronaći na internetskoj stranici manifestacije Rijeka Psihologije.