Svjetski dan darivatelja krvi

Autor: Tina Bakić, 14. 6. 2014.

Svjetski dan darivatelja krvi se obilježava svake godine 14. lipnja. Obilježava se od 2005. godine kada se na skupštini Svjetske zdravstvene organizacije upravo taj datum proglasio Svjetskim danom darivatelja krvi u čast nobelovca dr. Karla Landsteinera, rođenog 14. lipnja 1868. godine koji je razvio sustav određivanja krvih grupa.

Ovim obilježavanjem se želi ohrabriti i odati počast svim darivateljima krvi te potaknuti aktualne i potencijalne darivatelje na redovito, dobrovoljno i neplaćeno darivanje krvi jer su oni glavni oslonac sigurnih zaliha krvi čime se smanjuje rizik od infekcija koje se prenose transfuzijom (HIV i hepatitis).

Unatoč brojnim istraživanjima, krv u cijelosti još uvijek nije moguće nadomjestiti umjetnim pripravkom. Kako bi se osiguralo brzo, kvalitetno i sigurno liječenje bolesnika potrebno je uvijek imati dovoljan broj darivatelja krvi.

Tko može darivati krv?

Krv može darovati svaki čovjek dobrog općeg zdravstvenog stanja koje uključuje sljedeće karakteristike:

• dob: od 18 do 65 godina starosti,
  • tjelesna težina: iznad 55 kg - proporcionalna visini,
  • tjelesna temperatura do 37°C,
  • krvni tlak: sistolični 90-180 mm/Hg, dijastolični 50-110 mm/Hg, (vrijednosti normalnog tlaka: <139/<89)
  • puls: 50-110 otkucaja u minuti,
  • hemoglobin: muškarci 135 g/L, žene 125 g/L.

Kako se daruje krv?

Davanje krvi je jednostavan postupak. Svako davanje krvi uključuje provjeru zdravstvenog stanja darivatelja:

• provjera količine željeza u krvi: brzom metodom iz kapljice krvi dobivenom laganim ubodom u jagodicu trećeg prsta.
  • kratki razgovor s liječnikom: provjera dosadašnjeg i sadašnjeg zdravstvenog stanja.
  • liječnički pregled: uključuje provjeru krvnog tlaka i provjeru rada srca.

Nakon što je na temelju prethodnih provjera utvrđeno da darivatelj smije dati krv, započinje postupak uzimanja krvi:

• darivatelj krvi je udobno smješten na krevetu za davanje krvi.
  • iskusan zdravstveni tehničar odabire venu u lakatnoj jami i bezbolno uvodi iglu u venu.
  • igla je povezana s plastičnom vrećicom u koju se daje krv.

Postupak davanja krvi traje 8 do 12 minuta.

Gdje, kada i koliko puta se smije darivati krv?

Krv se može dati svakodnevno na organiziranim akcijama darivanja krvi ili u transfuzijskoj ustanovi. Vrijeme i mjesto održanja akcija najavljuju se putem javnih glasila (novine, radio, TV), a mjesto davanja obilježeno je plakatima.

U Hrvatskoj, muškarci darivatelji krvi smiju dati krv do 4 puta godišnje s razmakom između davanja od 3 mjeseca. Žene, darivatelji krvi smiju dati krv do 3 puta godišnje s razmakom između davanja od 4 mjeseca.

Mi još uvijek ne možemo darivati svoju krv, ali darivanje krvi treba potaknuti zato što samo jedna doza krvi može spasiti tri života.

Čestitamo svim darivateljima krvi i zahvaljujemo im se na tome što su pomogli u liječenju i spašavanju života!