Edukacija za GLOBE Program

Autor: Ljerka Herceg, 15. 10. 2014.

Od 9.-11. listopada učiteljice Ljerka Herceg i Snježana Komadina bile su na seminaru osposobljavanja za GLOBE voditelja, te su postale GLOBE voditeljice  naše škole.

Tijekom seminara koji je održan  u Koprivnici savladale su:

1. procese vezanja i oslobađanja energije u sustavu Zemlje
  2. osnovne principe mjerenja temperature, zraka, vode i tla
  3. istraživanje pokrova Zemlje / određivanje tipa pokrova zemljišta – terenski rad
  4. atmosferska opažanja i mjerenja
  5. mjerenja fizikalno - kemijskih parametara vode
  6. unos podataka u GLOBE bazu.

Što je GLOBE?

Znanstveno obrazovni program GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) pokrenut je u SAD-u 1995. godine na prijedlog  tadašnjeg američkog potpredsjednika Al Gorea. Do sada je preko 100 zemalja potpisalo s američkim predstavnicima sporazum o provođenju programa. Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa (sporazum je potpisan 13. travnja 1995.).

Glavni nositelj programa GLOBE u SAD je Sveučilišna korporacija za atmosferska istraživanja (UCAR), a partneri su NASA - Američka državna uprava za atmosferu i svemir, Nacionalna fondacija za znanost, Sveučilište države Colorado i US State Department.

Tim znanstvenika, angažiranih za suradnju s programom GLOBE, izrazio je veliko zanimanje za učenička mjerenja i opažanja, očekujući da će pridonijeti boljem i potpunijem razumijevanju ekoloških odnosa i promjena u globalnom okolišu.

Sudjelujući u programu učenici na konkretnim primjerima primjenjuju školska teoretska znanja te iskustvenim učenjem stječu nove spoznaje o cjelovitosti okoliša, razvijajući pritom pozitivne stavove, ali i samosvijest temeljenu na svom aktivnom sudjelovanju.

Prikupljeni se rezultati unose u zajedničku bazu podataka na GLOBE serveru, koja je otvorena i putem Interneta dostupna svim posjetiteljima na adresi: www.globe.gov.

Mjerenja kemijsko fizikalnih svojstava vode

Praktični rad na terenu (Đurđevački pjesci)

Praktični rad na terenu