Posjet Islamskom centru u Rijeci

Autor: Vesna Rabak, 29. 10. 2014.

I ove godine u sklopu obrade nastavne jedinice: Islam, odlučili smo posjetiti Islamski centar u Rijeci.

Molitva

U utorak, 28.10.2014. godine krenuli smo u posjetu Islamskom centru u Rijeci. 5.a razred pošao je pješke do obližnjih bogomolja i tako uz islamski centar posjetio i katoličku crkvu "Sv. Nikole Tavelića" i baptističku crkvu.

Sveta muslimanska knjiga - Kuran

Vjeroučiteljica islamskog vjeronauka Besima Đikić uvela nas je u prostor za molitvu prema muslimanskim propisima gdje smo pratili treću po redu od pet obaveznih muslimanskih dnevnih molitava.

Uz sveti, odnosno glavni dio džamije, obišli smo i popratne prostorije: prostoriju za okupljanje žena, kongresnu dvoranu, vrtić, učionice za osnovnoškolce, restoran, suvenirnicu... Upoznali se s tradicijom, običajima i kulturom muslimanskog naroda.

Vjeroučiteljica je strpljivo odgovarala na naša brojna pitanja. Najviše nam se svidjela sveta muslimansa knjiga Kuran, bogato ukrašena, koja se čita i piše "naopako" na aramejskom jeziku. Učiteljica nas je učila pisati brojke, pokušavala nas poučiti nešto abecede i ispisala naša imena na aramejskom jeziku.

Imali smo još puno pitanja i rado bi se još zadržali, ali vrijeme je brzo prolazilo... Zato pozivamo sve da razvijaju dijalog, a ne diskriminaciju, budu različiti, a povezani, jer nam je dosta toga zajedničko te da posjete kako mnogi kažu najljepšu džamiju u Europi.

Aramejsko pismo