Međunarodni dan invalida

Autor: Marko Kaluđerović, 3. 12. 2014.

Povijest Međunarodnog dana osoba s invaliditetom potječe iz davne 1956. godine: Dana 8. kolovoza 1956. godine u rudniku ugljena Bois du Casier u Belgiji planuo je požar u kojem su stradala 262 rudara. Ta se nesreća pamti kao rudarska nesreća sa najvećim brojem ljudskih žrtava u nekom rudniku ugljena.

U spomen na taj događaj Ujedinjeni narodi su proglasili 3. prosinac Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, a UN-ova Komisija za ljudska prava u svojoj rezoluciji od 5. ožujka 1993. pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje 3. prosinca: "s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu".

Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se uz aktivnosti promicanja razumijevanja problematike invaliditeta i mobilizacije podrške koja omogućuje dostojanstvo, ostvarenje prava i dobrobiti osobama s invaliditeom. Također nastoji povećati svijest o dobitku i pozitivnim aspektima uključivanja osoba s invaliditetom u sve aspekte života. Često nismo ni svjesni velikog broja osoba koje žive s invaliditetom i izazova s kojima se suočavaju. Procjenjuje se da 650 milijuna ljudi živi s invaliditetom ili oko 10 posto svjetske populacije.

Misija Svjetske zdravstvene organizacije je poboljšanje kvalitete života te promicanje i zaštita prava i dostojanstva osoba s invaliditetom nacionalnim, regionalnim i globalnim naporima kao i podizanje svijesti o veličini i posljedicama invaliditeta za osobu i društvo u cjelini.

Prema posljednjim podacima u Hrvatskoj više od 518.000 ljudi ima neki oblik invaliditeta, a oni čine oko 12,1 posto ukupnog stanovništva u RH. Najveći je broj osoba s invaliditetom u radno aktivnoj dobi od 19 do 64 godina, njih 284.505 (54,9 posto), dok je invaliditet prisutan i u dječjoj dobi od 0 do 19 godina, u udjelu od 7,4 posto.

Iako je u Hrvatskoj na snazi Konvencija o pravima osoba s invaliditetom,  društvo im često stvara prepreke. A one su različite. Od onih u svakodnevnom životu u području pristupačnosti, što se tiče recimo dostupnosti usluga ulaska u određene prostore poput javnih usluga, zdravstvenih ustanova, problemi vezani za obrazovanje, zatim samim nepoštivanjem također propisa, recimo kod parkiranja na mjesta za osobe s invaliditetom koji nemaju znak pristupačnosti.

U poboljšanju životnog standarda i pružanju mogućnosti za aktivno uključivanje osoba s invaliditetom, organizacije civilnog društva znatno pridonose stvaranju pozitivne predodžbe u javnosti o osobama s invaliditetom i njihovim potrebama i time promiču njihovo uključivanje u život zajednice. No ono najučinkovitije i najvažnije svakako je naš odnos, naš stav te pružanje dobrote i pomoći potrebitima.

Katkad je dovoljna samo lijepa riječ ili gesta, a katkad možemo i nešto konkretno učiniti i pomoći - važno je djelovati.

Ako osobama s invaliditetom poklonite pola srca učinili ste mnogo, ako ste im poklonili cijelo srce, učiniti ćete čudo.

BONTON u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom

·         Prepoznate li potrebu za pružanjem pomoći osobi s invaliditetom, pitajte je kako joj najbolje možete pomoći.

·         Pri upoznavanju ne izbjegavajte rukovanje s osobom koja ima umjetnu ili amputiranu ruku. Rukujte se lijevom rukom ili dodirom kako to najbolje odgovara osobi s invaliditetom.

·         Obraćajte se neposredno osobi s invaliditetom, a ne roditelju, partneru, pratitelju ili prevoditelju.

·         Razgovarajte normalno služeći se svakodnevnim izrazima poput: "Vidimo se", "Pozdravljam, trčim dalje", "Čujemo se" - bez obzira na to o kakvom je invaliditetu riječ u osobe s kojom razgovarate. Nemojte se bojati pogrešnih riječi.

·         Ako s osobom u invalidskim kolicima dulje razgovarate, nastojte sjesti kako biste se gledali u oči.

·         Usredotočite se na osobu koja ima neki poremećaj govora. Ako niste razumjeli što je rekla, zamolite je da ponovi. Nemojte glumiti da razumijete.

·         Govorite polako i izravno prema osobi oštećena sluha. Ne vičite, ne govorite joj u uho. Vaši izrazi lica i pokreti usana pomažu joj da vas razumije. Ako pak niste sigurni da vas je razumjela, napišite poruku.

·         Pozdravljajući slijepu ili slabovidnu osobu, kažite joj i svoje ime. Ako nudite pomoć u hodanju, ponudite joj da se osloni na vašu ruku.

·         Gluhoslijepe osobe mogu vas razumjeti jedino dodirom. Ako se nađete u situaciji da komunicirate s takvom osobom, uspostavite kontakt ispisivanjem velikih pisanih slova na njezinu dlanu.

·         Osobna pitanja o invaliditetu ili njegovim uzrocima nemojte postavljati osobi s invaliditetom ako s njom niste bliski.

·         Budite obazrivi i strpljivi, osobama s invaliditetom može trebati više vremena da nešto učine.

·         Ne hvalite pretjerano osobu s invaliditetom zbog obavljanja normalnih životnih zadaća.

·         Čekajući u redu, ustupite svoje mjesto ili se zauzmite da teško pokretna osoba odmah dođe na red.

·         Prigodom vožnje u javnim prijevoznim sredstvima ponudite svoje sjedalo osobama s invaliditetom. Pomozite im pri ulasku i izlasku iz autobusa, tramvaja, aviona...

·         Pomagala (štake, štap, kolica) osobe s invaliditetom dirajte jedino ako vas se to zamoli. Ne naslanjajte se na invalidska kolica, ona su dio osobnog prostora osobe koja se njima koristi.

·         Nemojte milovati psa vodiča dok "radi". Pitajte vlasnika za dopuštenje.

·         Poštujte vozače s invaliditetom. Kada u prometu susretnete vozilo označeno tim znakom, povećajte razmak, smanjite brzinu vožnje i povećajte oprez. Uvažite njihovu sporost u obavljanju radnji.

·         Od vas se ne očekuje da pokazujete sažaljenje prema osobama s invaliditetom. Prema njima se ponašajte kao prema jednakima, jer one to i jesu.