Svjetski dan telekomunikacijskog i informacijskog društva

Autor: Boren Bobić, 17. 5. 2015.

Svjetski dan telekomunikacijskog i informacijskog društva obilježava se 17. svibnja. Svjetski dan telekomunikacije se obilježava od davne 1969. godine, a Svjetski dan informacijskog društva tek od 2005. godine.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 27. ožujka 2006. godine proglasila da se obilježavanje tih dvaju dana ujedinjuje u jedan, i to 17. svibnja.

Svrha ovog obilježavanja je podizanje svijesti o mogućnostima koje pruža uporaba interneta te drugih informacijskih i komunikacijskih tehnologija.

Glavna je intencija obilježavanja ovog dana pridonijeti jačanju svijesti o mogućnostima koje društvu i gospodarstvu pruža upotreba informacijskih i komunikacijskih tehnologija te o nužnosti i načinima premošćivanja digitalnog jaza.

ICT (Information and communication tehnology) je još uvijek rastući sektor za zaspošljavanje, ključni je gospodarski čimbenik, koji podupire nacionalni i međunarodni razvoj u razvijenim zemljama te u zemljama koje su i dalje u razvoju.

Ljudima diljem svijeta bilo bi nezamislivo provesti dan bez novih tehnologija. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku uporaba informacijskih i komunikacijskih tehnologija vrlo je važan dio suvremenog poslovanja, a istraživanje iz 2009. godine pokazalo je da 98 posto poduzeća upotrebljava računala u obavljanju svakodnevnih zadataka, dok 95 posto poduzeća ima pristup internetu.

Osim u poslovanju, uočen je i porast u korištenju računala i interneta u kućanstvima. U uporabi računala još uvijek prednjači najmlađa populacija, a broj korisnika opada proporcionalno njihovoj dobi. Značajniji porast primijećen je u kategoriji umirovljenika, i to u najstarijoj dobnoj skupini gdje se broj korisnika računala udvostručio.

Tema ovoga obilježavanja je prije par godina bila „Žene i djevojke u ICT-u“. Njome su htjeli razbiti društvene stereotipe o IT zaposlenjima kao tradicionalno muškim zanimanjima te donijeti preporuke za djelovanje kako bi se povećao broj djevojaka i žena koje se odlučuju za karijeru u IT-u. Time bi se ženama pružila mogućnost boljeg posla i bolje plaće, ali i ekonomska snaga te samostalnost.

Obilježavanje ovog datuma je vrlo bitno, pogotovo sada kada je razvoj tehnologije u najvećem usponu do sada. Ljude zbog toga treba što više približiti takvom svijetu, ali i upozoriti na mane i nedostatke!