Majčin dan

Autor: Neli Matoščević, 10. 5. 2015.

Majčin dan je blagdan u čast majki i majčinstva koji se u većini zemalja obilježava svake godine druge nedjelje u svibnju. Iako je u prošlosti ovaj blagdan imao velik značaj za emancipiranje i poboljšanje položaja žena u društvu, Dan majki se u novije vrijeme svodi na darivanje i ugađanje majkama i bakama.

Obilježavanje Majčinog dana ima dugu i zanimljivu povijest koja seže još u antičko doba u kojem su Grci na proljeće obilježavali Dan posvećen Rei, majci njihova vrhovnog boga Zeusa.

No ideja o proslavi Majčinog dana rodila se tek u 19. stoljeću u SAD-u. Prva koja je o tome razmišljala bila je poznata feministica, pjesnikinja, novinarka, reformatorica i mirotvorka Julia Ward Howe (1819.-1910.) koja je maštala o Danu majki koji bi se obilježavao velikim skupom majki iz cijelog svijeta i na kojem bi se raspravljalo o njihovom doprinosu miru u svijetu.

Julia Ward Howe - feministica, pjesnikinja, novinarka, reformatorica i mirotvorka

O Danu majki je razmišljala i druga poznata aktivistica, socijalna radnica i veliki borac za ženska prava Marie Reeves Jarvis, koja se posebno zalagala za poboljšanje katastrofalno loših materijalnih i higijenskih uvjeta u kojima su siromašne majke rađale i odgajale svoju djecu, a koji su bili među glavnim uzrocima tadašnje velike smrtnosti novorođenčadi i djece.

Marie Reeves Jarvis - socijalna radnica i veliki borac za ženska prava

Ann Maria Reeves Jarvis je u nedjelju, 12. svibnja 1907. godine, nakon druge godišnjice smrti svoje majke organizirala Memorial Mothers Day Meeting. U mjesnu crkvu donijela je petsto bijelih karanfila kako bi izrazila ljubav prema svojoj majci te ih dijelila drugim majkama. Uz ovo, pisala je na stotine pisama političarima, gospodarstvenicima, svećenicima i drugim uglednicima u kojima je tražila da se počne obilježavati dan svih majki.

Nakon njene smrti njene je snove realizirala njena kći, također poznata feministica i aktivistica Anna Jarvis. Na njenu inicijativu 8. svibnja 1914. godine Američki je kongres donio odluku da svaka druga nedjelja u svibnju postane nacionalni praznik Majčin dan.

Nedugo nakon SAD-a, Dan majki postao je praznik i u Engleskoj, zatim u Švicarskoj (1917.), Norveškoj (1918.), Švedskoj (1919.), Njemačkoj (1922.) i Austriji (1924.) a potom se običaj proširio po cijeloj Europi i svijetu.

Toga dana se majke i bake uglavnom darivaju cvijećem, te čestitkama i malim poklonima koje su izradila njihova djeca i unuci.

U socijalističkim zemljama, kojima smo i sami dugo pripadali, Majčin dan se nije obilježavao već je popularan bio Dan žena, 8. ožujka.

U Hrvatskoj nakon Domovinskog rata Majčin dan koji se obilježava svake druge nedjelje u svibnju iz godine u godinu postaje sve popularniji.

Majka je mnogima jedna od najvažnijih osoba na svijetu. Ona nas je donijela na svijet, hranila i njegovala, pripremala za život... Iako je lijepo svakog dana biti dobar prema majci, postoji i onaj poseban dan kojeg mali poklonom ili znakom pažnje svojoj majci možete učiniti ljepšim i nezaboravnim.