Svjetski dan darivatelja krvi

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 14. 6. 2015.

Svjetski dan darivatelja krvi se obilježava svake godine 14. lipnja. Obilježava se od 2005. godine kada se na skupštini Svjetske zdravstvene organizacije upravo taj datum proglasio Svjetskim danom darivatelja krvi u čast nobelovca dr. Karla Landsteinera, rođenog 14. lipnja 1868. godine koji je razvio sustav određivanja krvih grupa.

Ovim obilježavanjem se želi ohrabriti i odati počast svim darivateljima krvi te potaknuti aktualne i potencijalne darivatelje na redovito, dobrovoljno i neplaćeno darivanje krvi jer su oni glavni oslonac sigurnih zaliha krvi čime se smanjuje rizik od infekcija koje se prenose transfuzijom (HIV i hepatitis).

Unatoč brojnim istraživanjima, krv u cijelosti još uvijek nije moguće nadomjestiti umjetnim pripravkom. Kako bi se osiguralo brzo, kvalitetno i sigurno liječenje bolesnika potrebno je uvijek imati dovoljan broj darivatelja krvi.

Tko može darivati krv?

Krv može darovati svaki čovjek dobrog općeg zdravstvenog stanja koje uključuje sljedeće karakteristike:

• dob: od 18 do 65 godina starosti
  • tjelesna težina: iznad 55 kg - proporcionalna visini
  • tjelesna temperatura do 37°C
  • krvni tlak: sistolični 90-180 mm/Hg, dijastolični 50-110 mm/Hg,(vrijednosti normalnog tlaka: <139/<89)
  • puls: 50-110 otkucaja u minuti
  • hemoglobin: muškarci 135 g/L, žene 125 g/L.

Kako se daruje krv?

Davanje krvi je jednostavan postupak. Svako davanje krvi uključuje provjeru zdravstvenog stanja darivatelja:

• provjera količine željeza u krvi: brzom metodom iz kapljice krvi dobivenom laganim ubodom u jagodicu trećeg prsta
  • kratki razgovor s liječnikom: provjera dosadašnjeg i sadašnjeg zdravstvenog stanja
  • liječnički pregled: uključuje provjeru krvnog tlaka i provjeru rada srca.

Nakon što je na temelju prethodnih provjera utvrđeno da darivatelj smije dati krv, započinje postupak uzimanja krvi:

• darivatelj krvi je udobno smješten na krevetu za davanje krvi
  • iskusan zdravstveni tehničar odabire venu u lakatnoj jami i bezbolno uvodi iglu u venu
  • igla je povezana s plastičnom vrećicom u koju se daje krv.

Postupak davanja krvi traje 8 do 12 minuta.

Gdje, kada i koliko puta se smije darivati krv?

Krv se može dati svakodnevno na organiziranim akcijama darivanja krvi ili u transfuzijskoj ustanovi. Vrijeme i mjesto održanja akcija najavljuju se putem javnih glasila (novine, radio, TV), a mjesto davanja obilježeno je plakatima.

U Hrvatskoj, muškarci darivatelji krvi smiju dati krv do 4 puta godišnje s razmakom između davanja od 3 mjeseca. Žene, darivatelji krvi smiju dati krv do 3 puta godišnje s razmakom između davanja od 4 mjeseca.

Mi još uvijek ne možemo darivati svoju krv, ali darivanje krvi treba potaknuti zato što samo jedna doza krvi može spasiti tri života.

Čestitamo svim darivateljima krvi i zahvaljujemo im se na tome što su pomogli u liječenju i spašavanju života!