Svjetski dan djece

Autor: Gianna Maria Godinić, Karla Inea Mohorovičić, 20. 11. 2015.

Svjetski dan djece obilježava se 20. studenog s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece. Davne 1959. godine Generalna skupština UN-a usvojila je Deklaraciju o pravima djeteta, a trideset godina kasnije (1989.) usvojena je i Konvencija o pravima djeteta čija je potpisnica i Republika Hrvatska.

Djetetu je zbog njegove fizičke i mentalne nezrelosti potrebna zaštita i prije i poslije rođenja. Zatim se, kao i u Općoj deklaraciji o pravima čovjeka, zabranjuje svaka diskriminacija zbog rase, boje kože, spola, jezika, vjere, političkog ili drugog mišljenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovine, rođenja ili drugih okolnosti bilo djeteta samog ili njegove obitelji. Zabranjuje se trgovanje djecom te štiti dijete od nemara, okrutnosti i izrabljivanja, a na kraju se ističe da dijete treba odgajati u duhu razumijevanja, tolerancije, prijateljstva među narodima, mira i općeg bratstva.

Obilježavanjem ovog dana se želi senzibilizirati javnost i ustanove za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

Također se žele potaknuti organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava jer su ta prava temelj izgradnje naprednog društva. Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića. Nažalost, postoje djeca kojoj su uskraćena osnovna životna prava jer se na primjer iskorištavaju kao radna snaga, sudjeluju u ratnim sukobima s oružjem, prisiljavaju na prostituciju i sl.

Na ovaj dan na poseban način treba gledati na prava djece i adolescenata u najsiromašnijim područjima na svijetu.

Važne poruke svoj djeci:

• Nemojte šutjeti o svojim problemima! Obratite se za pomoć najbližim odraslima jer imate pravo na zaštitu.
  • Tražite informacije! Djeca imaju pravo tražiti odgovore na pitanja koja su im važna, a odrasli su im dužni odgovoriti.

Ponovimo još jednom za kraj osnovna dječja prava:

• Prava preživljavanja - hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard;
  • Razvojna prava - razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet;
  • Prava sudjelovanja - donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama;
  • Prava zaštite od - zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

U prilogu se nalazi dokument "Konvencija o pravima djeteta".

Priloženi dokumenti:
Konvencija-o-pravima-djeteta.pdf (595.58 KB)