Posjet Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja

Autor: Marija Illich Grbeša, 7. 12. 2015.

Dana 26. studenoga 2015. godine polaznici su izvannastavne skupine Kulturno-povijesna baština grada Rijeke, odnosno Moja Rijeka posjetili Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja.

Priprema se za navedeni posjet ticala upoznavanja s poviješću Guvernerove palače jer upravo ona predstavlja sjedište muzeja od 1955. godine. Učenici su tijekom nekolicine satova pronalazili podatke povezane s njezinim nastankom i gradnjom. Nakon analize pronađenih podataka uslijedila je izrada plakata s lentom vremena na kojoj su učenici nastojali prikazati kronološki slijed sljedećih događaja: Riječka krpica, odluka četvrtoga mađarskog guvernera Layosa Batthánya o gradnji palače dostojne sjedišta mađarskih upravitelja, projektiranje zgrade povjereno mađarskom arhitektu Alajosu Hauszmannu, palača se gradi od 1893. do 1896. godine, djelovanje muzeja u palači započinje 1955. godine.

Učenici su, očito dobro pripremljeni, krenuli u popodnevnim satima gore navedenoga datuma uživo pogledati ono s čim su se prethodno susreli isključivo putem literature. Uz stručno vodstvo više muzejske pedagoginje Denis Nepokoj razgledali su dio Zbirke Guvernerove palače koja, prema navodima sa službene stranice PPMHP-a, „prikuplja, čuva, obrađuje i prezentira građu koja dokumentira nastanak, gradnju, svakodnevni i protokolarni život u Palači...“

Mladi su povjesničari s velikim zanimanjem i divljenjem koračali hodnicima muzeja. Pregledavajući dijelove Zbirke i razgovarajući s djelatnicom muzeja, saznali su mnoštvo zanimljivih pojedinosti o povijesti te izuzetno važne građevine za grad Rijeku.

Budući da je posjet muzeju prošao i bolje od očekivanoga, svi smo se nagradili kušanjem Kraševih delicija.  smiley