Međunarodni dan života

Autor: Marta Kaluđerović, 1. 2. 2016.

Međunarodni dan života obilježava se svake godine prve nedelje u veljači. Svako dijete je dar za svojeg roditelja, te od prvog dana života to biće traži poštovanje i ljubav.

Ljubav roditelja postaje glavna pokretačka snaga koja podržava i usmjeruje čitav odgojni napor te obogaćuje djecu blagošću i dobrotom. Te se vrednote onda prelijevaju na njihovu okolinu.

Svakog čovjeka se treba poštivati i voljeti ne samo zbog njegovog izgleda i vanjskih osobina. Čovjeka treba voljeti iznutra i cijeniti ga za sve njegove mane i vrline jer nitko nije savršen.

Jedno od značajnih otkrića moderne psihijatrijske znanosti jest da ljubav zaštićuje i obnavlja um pa tako i engleski psiholog Vickers navodi da ljubiti predstavlja čovjekovu životnu potrebu.

Svaki čovjek mora odabrati put ostvarenja u svojoj čovječnosti ili se odlučuje za život bez smisla i ispunjenja te se tako u svoj ljudskosti degradira.

Ljubav je otvaranje, raspoloživost, davanje drugome i za drugoga. Svaki egoizam, kojim se čovjek opredjeljuje za svoje uskogrudne interese, krnji i onesposobljuje čovjeka u najdubljim segmentima njegova bitka.

Neka ovogodišnji Dan života još jednom svima dozove u svijest da su ljudima darovane velike mogućnosti, ali da nije dozvoljeno sve ono što je moguće!

A sad evo molitve Marije Terezije i što nam ona govori o životu:

Život je prilika, iskusi je.

Život je ljepota, divi joj se.

Život je san, učini ga stvarnim.

Život je izazov, suoči se s njim.

Život je zadatak, izvršavaj ga.

Život je igra, igraj je.

Život je dragocjen, njeguj ga.

Život je bogatstvo, čuvaj ga.

Živoj je ljubav, uživaj je.

Život je tajna, pronikni je.

Život je obećanje, ispuni ga.

Život je tuga, nadiđi je.

Život je himna, pjevaj je.

Život je borba, prihvati je.

Život je tragedija, uhvati se s njom u koštac.

Život je avantura, usudi se.

Život je sreća, zasluži je.

Život je život, brani ga.

Molitva Blažene Majke Terezije