Europski dan jezika - Giornata europea delle lingue

Autor: Irena Rešetar Jakšić, 26. 9. 2016.

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna svake godine i slavi jezičnu raznolikost našeg kontinenta.

La Giornata europea delle lingue si tiene ogni anno il 26 settembre e celebra la diversità linguistica del nostro continente.

Europski dan jezika

U Europi postoji se više od 200 europskih jezika, 24 službena jezika Europske Unije, oko 60 regionalnih/manjinskih jezika i još mnogo drugih jezika koje govore ljudi iz drugih dijelova svijeta.

Europski dan jezika je prilika za podizanje svijesti o velikom mnoštvu jezika u Europi, promicanje kulturne i jezične raznolikosti, poticanje ljudi svih dobi na učenje jezika – poznavanje više od jednog jezika ljudima olakšava pronalaženje posla i omogućuje rast poduzeća.

Europski dan jezika proglasilo je Vijeće Europe, koje predstavlja 800 milijuna Europljana iz 47 zemalja. U događanjima sudjeluju mnogi jezični i kulturni instituti, udruge, sveučilišta i osobito škole. Dan jezika prvi je put održan 2001., u Europskoj godini jezika, i otada se obilježava svake godine.

U našoj školi obilježili smo ovaj dan na nastavi talijanskog jezika tako da su peti razredi napisali riječ „prijatelj“ na više jezika koji se govore u Europi, šesti i sedmi razredi igrali su se različitim tekstovima i pokušali odgonetnuti na kojem su jeziku napisani, dok su osmi razredi rješavali kviz u kojem su morali odgonetnuti u kojim se državama govori koji jezik. Učenici su razgovarali o važnosti učenja stranih jezika.

La giornata europea delle lingue

In Europa ci sono oltre 200 lingue europee, 24 lingue ufficiali dell'Unione Europea, circa 60 lingue regionali/minoritarie e molte altre parlate da persone provenienti da altre parti del mondo.

La Giornata europea delle lingue è un’opportunità per sensibilizzare all'ampia varietà di lingue in Europa, promuovere la diversità culturale e linguistica, incoraggiare le persone di tutte le età a imparare le lingue - perché parlarne più di una aiuta a trovare lavoro e ad allargare i mercati delle imprese.

La Giornata europea delle lingue è un'iniziativa del Consiglio d'Europa, che rappresenta 800 milioni di europei di 47 paesi europei. Vi partecipano molti istituti culturali e linguistici, associazioni, università e, in particolare, scuole. Organizzata per la prima volta nel 2001 — l'Anno europeo delle lingue — questa giornata viene celebrata ogni anno.

Nella nostra scuola abbiamo celebrato questo giorno: le quinte classi hanno scritto la parola “amico” nelle varie lingue europee, le seste e settime classi hanno giocato con vari testi e hanno provato ad indovinare di quale lingua si tratta. Le ottave classi hanno giuocato al quiz nel quale hanno dovuto indovinare quale lingua si parla in quale stato. Gli studenti hanno discusso di quanto è importante imparare nuove lingue.