Sveti Nikola

Autor: Tara Trgovčević, Aurora Necko, 6. 12. 2016.

Sveti Nikola je biskup, svetac, zaštitnik djece i pomoraca. Praznik svetog Nikole obilježava se 6. prosinca. Na taj dan svetac dobroj djeci donosi slatkiše u njihove čizmice, a onim zločestima Krampus donosi šibe.

Imao je bogate roditelje koji duže vrijeme nisu mogli imati djecu pa su od Boga izmolili malog Nikolu. Rođen je 15. ožujka 270. godine u Patari, u Maloj Aziji. Nažalost njegovi su roditelji ubrzo umrli i Nikola je ostao sam.

Nikola je postao svećenik. Širio je ljubav kakvu je i Isus imao za sve ljude te se uvijek se borio protiv nepravde. S tom je ljubavi činio čuda i zbog nje je proglašen svetim: smirivao je uzburkano more, pomagao djeci (blagoslovom ih je ozdravljao) pa ga uz zaštitnikom mornara i siromašnih zovu i zaštitnikom djece.

Umro je 6. prosinca 327. godine u Miri, u Turskoj. Njegovo je tijelo pokopano u Miri, a kasnije je zbog ratova preneseno u Baru, u Italiji, gdje se i danas nalazi njegovo tijelo.

Danas je sveti Nikola poznat kao lik koji početkom prosinca razveseljava djecu svojim darovima. Ta tradicija seže daleko u prošlost kad je Nikola pomogao jednom siromašnom čovjeku koji je imao 3 kćeri. Kćeri su bile spremne za udaju no otac im nije imao za miraz pa je odlučio prodati njihovu ljepotu i mladost. Djevojke su se molile Bogu da ih izbavi iz zla. Kad je Nikola saznao za namjere tog čovjeka odlučio mu je pomoći. U platnenu vrećicu stavio je zlatnike i po noći ubacio mu je u kuću vrećicu za prvu kćer pa za drugu. Kad je došlo vrijeme za treću, najmlađu kćer... e tu legenda ima dva kraja. Prvi kraj je: da je Nikolu uhvatio taj čovjek i unatoč zaklinjanju da šuti čovjek je svima razglasio radosnu vijest. A drugi kraj je već bolji: Nikola je vidio da ga otac djevojaka čeka pa je došao na ideju da se popne na krov i da kroz dimnjak ubaci zlatnike. Na otvorenom ognjištu sušile su se čarape pa su zlatnici upali u njih. I otuda dolazi tradicija stavljanja darova u čizme.

Pred blagdan svetog Nikole, djeca svih uzrasta čiste čizmice i stavljaju ih na prozor. Uobičajeno je da se u čizmicama dobiju slatkiši ili igračke ako ste bili dobri, a ako niste dobije se šiba od Krampusa.

Zato djeco ulaštite čizmice, cipele ili pripremite čarape jer sveti Nikola dolazi i donosi puno darova. Nadajte se da ćete dobiti darove od svetog Nikole, a ne od Krampusa!