Međunarodni dan planina

Autor: Lea Glavurtić, Lea Štampf, 11. 12. 2016.

Međunarodni dan planina proglasila je opća skupština UN-a 11. prosinca 2003. godine, nakon što je Međunarodna godina planina 2002. godine, ukazala na potrebu stalnog osvješćivanja golemog značenja planina i održivog razvoja njihova okoliša za očuvanje kvalitetnog života stanovništva.

Planine ili gore su u geografskom smislu uzdignuti dijelovi Zemljine kore, viši od 500 m. Prema starosti dijelimo ih na stara i mlada gorja. Mlada su uglavnom  trmija i viša, a stara blaža i niža.

Najviši vrhovi planina: Mount Everest, Aconcagua, Mount McKinley, Kilimandžaro, Mount Vinson, Mont Blanc i Mount Kociusko.

Mount Everest

Himalaja

Himalaja ili Himalaya je najviši planinski lanac na Zemlji. Nalazi se u Aziji između Indo-gangeske ravnice na jugu i visoravni Tibet na sjeveru. Pruža se od zapada prema istoku u dužini od 2500 km, s prosječnom širinom od 300 km. Himalaja na sanskritu znači snježno boravište, od hima - snijeg, i aalaya - boravište. Najviši vrh je Mount Everest.

Himalaja se pruža kroz pet država: Pakistan, Indija (i Sikkima koji se tek 1975. priključio Indiji), Kina, Butan i Nepal. Tri velike svjetske rijeke, Ind, Ganges i Brahmaputra, izviru na Himalaji. Otprilike 600-750 milijuna ljudi živi u području slijeva ovih rijeka, a taj broj uključuje i Bangladeš.

Himalaja je iznimno oblikovala kulturu Južne Azije, a mnogi himalajski vrhovi su sveti u budizmu i hinduizmu.

Dinara

Dinara je planina u Dinarskom gorju na granici Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Dinara dijeli Livanjsko polje od Sinjskog, te čini prirodnu granicu između Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Sa 1831 metar, najviša je planina u Republici Hrvatskoj.

Pruža se u smjeru sjeverozapad-jugoistok u duljini od 84 km (druga po duljini planina u Dinarskom gorju nakon Velebita), između rijeke Cetine na jugozapadu i Livanjskog polja na sjeveroistoku. Na jugoistočnom dijelu planinski masiv Dinare prelazi u Kamešnicu. U geografskim pojmovima planinski prostor od Slovenskih Alpa do Šarskih planina često se naziva Dinaridi.

Via Dinarica na Velebitu

Posljednjih godina razvija se projekt Via Dinarica, koji se odnosi na turističke staze koje povezuju sedam država kroz koje se proteže planinski lanac Dinarskih Alpi: od Slovenije do sjeverne Albanije. Prestižni National Geographic Traveler uvrstio je ovu stazu u najbolje svjetske destinacije za 2017. godinu. Via Dinarica, mega-planinarska i pješačka staza koja povezuje prirodne i kulturne znamenitosti u Dinaridima, time je priznata kao velika razvojna mogućnost.

Želite li prošetati našim planinama, pogledajte Hrvatsku bijelu liniju koja je uvršetena u ovaj projekt na: