Posjet Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja

Autor: Marija Illich Grbeša, 22. 12. 2016.

Drugi tjedan prosinca bio je rezerviran za posjet Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskoga primorja. Naime, poznato je da u prostoru paviljona bivše Guvernerove palače navedena ustanova nudi veoma zanimljive tematske radionice, a učenici naše škole ih redovito i sa zadovoljstvom posjećuju svake školske godine.

Dana 5. prosinca 2016. godine prema muzeju su se uputili polaznici programa Moja Rijeka. Budući da je tema dogovorene radionice bila „Brodske signalne zastavice“, učenici su najprije razgledali postav „Jedra Kvarnera“ temeljem kojega su se upoznali s povijesnim pregledom razvitka brodarstva i brodogradnje na ovim prostorima od kasne antike do kraja XIX. stoljeća. Pri kraju razgledavanja dočekalo ih je nešto o čemu se razgovaralo na nastavi, a što je uvelike probudilo njihovo zanimanje. Riječ je, naravno, o spasilačkom prsluku s Titanica koji je jedan od pet sačuvanih primjeraka u svijetu, odnosno jedini sačuvani primjerak u Europi, a nalazi se upravo u ovom muzeju.

Druženje se potom nastavilo kroz navedenu radionicu kroz koju su učenici uz pomoć slikovnoga materijala otkrivali značenja u brodskoj signalizaciji te su izrađivali zastavice.

Sredinom istoga tjedna, odnosno 7. prosinca 2016. godine muzej su posjetili i polaznici dodatne nastave povijesti petih razreda. Prije radionice najmlađi su se povjesničari prošetali muzejskim hodnicima, a kao što se i očekivalo, najviše ih se dojmilo računalno iskapanje arheoloških artefakata, pisanje na glagoljici svojih imena i prezimena te virtualno odijevanje raskošnih, dvorskih haljina i viteških oklopa. Nakon razgledavanja muzejskih postava uslijedila je radionca naziva "Riječki grb". Tijekom prvoga dijela radionice učenici su se upoznavali s promjenama koje su zadesile riječki grb, dok su tijekom drugoga dijela pokušavali nacrtati takav grb koji bi po njima najbolje predstavljao sve osobitosti njihova rodnoga grada.

Obje su grupe učenika nakon druženja s povijesnom baštinom grada Rijeke otišli svojim kućama puni dojmova nestrpljivo očekujući sljedeće slično iskustvo.