Međunarodni dan vjerskih sloboda

Autor: Sara Ćirkić, Ela Đerek, 28. 1. 2017.

Iako se Međunarodni dan vjerskih sloboda u različitim zemljama obilježava u različito vrijeme (npr. 15. siječnja, 16. siječnja, 27. siječnja, 14. listopada…), Međunarodna udruga za vjersku slobodu (IRLA), utemeljena 1893. god., obilježava ga posljednje subote u mjesecu siječnju.

Cilj obilježavanja dana vjerskih sloboda je isticanje prava Crkava, vjerskih zajednica i vjernika pojedinaca, bez obzira na konfesionalnost i religiju, na slobodno ispovijedanje svoje vjere, na nesmetano sudjelovanje u vjerskim obredima, kao i na sve druge oblike kojima mogu javno očitovati svoja uvjerenja, a koja su im zajamčena raznim konvencijama i deklaracijama.

Krščanstvo: monoteistička svjetska religija, nastala u Palestini u prvom stoljeću nakon Kristova rođenja. Obuhvaća brojne kršćanske crkve, zajednice i sekte, kojima je zajednička vjera u Isusa Krista, te prihvaćanje života u skladu s evanđeljem. Utemeljio ju je Isus Krist, a njegovi sljedbenici nazivaju se kršćanima.  Kroz povijest se raščlanilo na više konfesija (katolicizam, pravoslavlje, protestantizam,  nestorijanstvo  i monofizitstvo) i njima odgovarajućih Crkava. Kršćanska era počinje Isusovim rođenjem. Danas u svijetu ima oko 2,1 milijarde kršćana.

Islam: ili muhamedanstvo, monoteistička svjetska religija utemeljena je u Arabiji u VII. stoljeću. Utemeljio ju je Muhamed, a njezini sljedbenici nazivaju se muslimani. Pripada tipu objavljene i pravne religije. Islam znači religiju (din), stav predanosti Bogu (iman) i civilizaciju (ovozemaljsko uređenje zajednice po islamskim zakonima). Islamska era počinje 622., kad se Muhamed sa svojim pristašama seli iz Meke (gdje su se tadašnji Arapi protivili širenju islama) u Medinu (hidžra). Danas u svijetu ima oko 1,5 milijarde muslimana.

Židovstvo: najstarija objavljena religija. Sam pojam židovstvo potječe od starijeg načina izgovaranja riječi Juda. Juda je naziv za jedno od dvanaest izraelskih plemena, po kojem su se i svi Židovi nazivali Judejci. Kod nas su se oni donedavno nazivali Židi. Židovstvo se još naziva i hebrejstvo, mojsijevstvo, izraelstvo i judaizam  Danas u svijetu ima oko 14 milijuna Židova, a prema popisu stanovništva iz 2011. god. u Hrvatskoj ih ima nešto preko 500.