Međunarodni dan sreće

Autor: Nensi Grdić, 20. 3. 2017.

Međunarodni dan sreće slavi se diljem svijeta 20.ožujka. Dana 28. lipnja 2012. godine uspostavila ga je Glavna skupština Ujedinjenih naroda.

Ljudi imaju određena prava, jedno od mnogih je čovjekovo pravo na sreću. To je i jedno od bitnijih prava. Svaki čovjek u sebi ima sreću. Ponekad, i u najtežim vremenima, istinsku ćemo sreću uvijek imati u sebi. Zahvaljujući unutarnjem miru, osnovnom obilježju sreće, naš se osjećaj sreće neće uznemiriti, bez obzira na vanjske poteškoće. Svaki čovjek voli biti sretan. Sreća je jedan ugodan osjećaj. Mnoge nas stvari mogu usrećiti u životu npr. kada provodimo vrijeme sa svojim najdražima, kada se bavimo nečime što nas čini sretnima, kad pomažemo drugima, kad učinimo nešto lijepo za nekoga.

U narodu postoji vjerovanje da određene stvari, životinje ili biljke donose sreću:

Djetelina s četiri lista

Djetelina s četiri lista je nešto što svi prepoznajemo kao znak sreće. Sveti Patrik – zaštitnik Irske, vjerojatno je povezan s djetelinom i to predstavlja sreću. Također postoji legenda u kojoj je Eva iz raja ponijela djetelinu za sreću.

Konjska potkova

Nađene potkove donose veliku sreću i štite od nesreće, munje i vatre. Ako bi se stavile u kolijevku zaštitile bi male bebe od zlih duhova, a zabijaju se i na ulazna vrata kako bi dom bio siguran.

Bubamara

Bubamara, tj. Božja ovčica donosi sreću onome kome sleti na ruku. Ako se otjera - to će donijeti nesreću.

Duga

Duge se smatraju sretnima jer se na jednom kraju uvijek nalazi vrč s blagom.

Dimnjačar

Dimnjačari su znak sreće i bogatstva. Postoji legenda koja kaže da je engleski kralj George, jednoga dana jahao u povorci. Odjednom, iznenada na cestu je dotrčao pas. Napao je kraljevog konja koji je skoro zbacio kralja. Jedna je osoba, srećom, uhvatila uzde i smirila konja. To je bio dimnjačar.

Sretan vam Dan sreće!!!