Sat za planet Zemlju

Autor: Tara Trgovčević, Aurora Necko, 25. 3. 2017.

Sat za planet Zemlju je globalni događaj koji organizira WWF (World Wide Fund for Nature), a održava se posljednju subotu u ožujku svake godine (25. 3.), pozivajući domaćinstva i tvrtke na gašenje njihovih svjetala i ostalih električnih uređaja na jedan sat radi podizanja svijesti o potrebi poduzimanja akcije oko klimatskih promjena.

Bit te akcije nije ušteda električne energije ušteđene u tom satu isključivanja, već da se jednim takvim vizualnim efektom podsjeti svih na važnost svakodnevnog djelovanja kako bismo očuvali naš planet.

Zato večeras od 20:30 do 21:30 sati ugasite sva svjetla i sve uređaje u kući!

Sam pokret započeo je u Australiji prije točno 10 godina kada su se ugasila svijetla na poznatoj Sidneyskoj operi i na Harbour Bridgeu. Potom su slijedile sve poznate građevine u svijetu, kao Eiffelov toranj u Parizu, Big Ben i Parlament u Londonu, neboderi u New Yorku itd., da bi danas u isključivanju svijetla sudjelovale 178 države.

Isključivanjem svijetla želi se podignuti svijest o ekoloških problemima i kako ih možemo rješavati u svakodnevnom životu.

Jedan od ekoloških problema koje se u zadnjih godina sve više govori je i svjetlosno onečišćenje koje, najviše, dolazi iz velikih gradova. Neprimjerena javna rasvjeta osvjetljava ne samo pločnih ili kolnik, već i nebo, te tako onemogućava normalni život noćnim životinjama.

Razmislite kada ste zadnji put vidjeli sovu ili krijesnicu? Zbog viška svijetlosti mravi "rade treću smijenu", a mi ne možemo vidjeti zvijezde i Mliječnu stazu ukoliko nismo u Gorskom kotaru ili Lici.

Zato, večeras ugasite višak svijetla i pogledajte prema noćnom nebu.