Uskrs

Autor: Tara Trgovčević, Aurora Necko, 16. 4. 2017.

Uskrs je najveći blagdan kršćanstva kada se slavi uskrsnuće Isusa Krista. Uskrs je pomićni blagdan, a slavi se u proljeće, i to prvu nedjelju nakon punog mjeseca. Uskrsu prethodi Korizma koja traje 40 dana, a računa se od Pepelnice, to jest Čiste srijede.

Nakon završetka Korizme dolazi Cvjetnica, Veliki tjedan koji uključuje Veliki četvrtak, Veliki petak, Veliku subotu i Uskrs. Nakon Uskrsa slijedi Uskrsni ponedjeljak. Tradicionalna priprema započinje Velikom subotom kad se odlazi na bdijenje. Na misi se pali uskrsna vatra na uskrsnoj svijeći. Sutradan se na samu nedjelju pjevaju veselije i svečanije pjesme te se slavi samo uskrsnuće.

Jedan od običaja je ukrašavanje pisanica. Najčešći simboli su janje, pilići i zečići. Pisanice su osim simbola života bile i tradicionalan dar, a često su si ih međusobno darivali zaljubljeni s ljubavnim motivima ili porukama, kako ljubavnim, tako religioznim i čestitkama.

Pisanice su se prije bojale na prirodne načine, a ta je tradicija i danas živa. Najčešće su se jaja bojala pomoću ljuski crvenog luka, korijena broča ili crvenog radiča da bi se dobila crvena boja. Posebna je tehnika ukrašavanja pisanica, osim šaranja voskom i ukrašavanja biljkama, bilo i ukrašavanje slamom. Jaja bi se omatala slamkama da se dobiju razni oblici ili bi se pak slamke razrezale i lijepile na jaja tvoreći raznolike ukrase i šare.

U nekim hrvatskim krajevima postoji običaj umivanja na Cvjetnicu cvijećem  i biljem. Za Uskrs se odlazi na jutarnju misu ili se na Veliku subotu odlazi na svečano bdijenje. Na sam Uskrs tradicionalno se blaguje šunka, a domaćice često ispeku kruh te priprave druge slastice. Hrana se prije blagovanja odnosi u crkvu na uskrsnu misu gdje je svećenik blagoslivlja, a potom vjernici odlaze kućama na uskrsni objed i slavlje.