Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Autor: NAYLA HODŽIĆ, 22. 9. 2018.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama ima za cilj podizanje svijesti o neprihvatljivosti svih oblika nasilja nad ženama, uključujući psihičko, tjelesno, spolno i ekonomsko nasilje.

Obilježava se 22. rujna svake godine u Hrvatskoj u spomen na tri žene ubijene na Zagrebačkom općinskom sudu 1999. godine tijekom brakorazvodne parnice. Osnovni cilj Nacijalnog dana jest sinzibiliziranje društva na problematiku nasilja nad ženama te slanje jasne poruke da se nasilje ne tolerira.

Nacionalni dan se obilježava sa tradicionalnim polaganjem vijenca i paljenjem svijeća na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, mjesto gdje se dogodilo ubojstvo triju žena i pokušaj ubojstva jedne žene. U drugim gradovima se taj dan obilježava mimohodom i prigodnim programima.

Nasilje nad ženama je prepoznato kao važan javnozdravstveni problem u Hrvatskoj pa je posljednjih godina postignut značajan napredak usvajanjem i primjenom niza dokumenata koji reguliraju ovaj problem, kao što su Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, Kazneni zakon, Obiteljski zakon, Zakon o ravnopravnosti spolova, Zakon o socijalnoj skrbi, Nacionalna strategije zaštite od nasilja u obitelji, Nacionalna politika za ravnopravnost spolova, Protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji,  Protokol o postupanju u slučaju seksualnog nasilja i drugi.

Hrvatska je 2012. godine potpisala Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Svrha je ove Konvencije zaštititi žene od svih oblika nasilja i promicati ravnopravnost žena i muškaraca.

Izvori: Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Wikipedia