Dan izumitelja

Autor: EMA BUDIĆ, IRA BUDIĆ, 9. 11. 2019.

Dan izumitelja je međunarodni blagdan izumitelja, koji se obilježava u Europi 9. studenog na dan rođenja američke filmske glumice i izumiteljice Hedy Lamarr. Hedwig Eva Maria Kiesler njezino je puno i pravo ime.

U nastavku pročitajte koji su naši poznati izumitelji.

Godine 1941. Hedy Lamarr se udružila sa svojim susjedom, Georgeom Antheilom i zajedno su razvili koncept promjene frekvencija kao sredstva za tajnost komunikacija. Na njoj se zasniva današnja bežićna komunikacija.

Od poznatih izumitelja iz Hrvatske treba spomenuti:

Nikola Tesla bio je hrvatski i američki znanstvenik i izumitelj. Za njega se govorilo da je ˝stvorio 20. stoljeće˝. Rekao je kako se ponosi svojom hrvatskom domovinom i svojim srpskim podrijetlom. Izumio je struju.

U Budimpešti je zamislio primjenu višefaznih izmjeničnih struja za ostvarenje okretnoga magnetskoga polja koje bi uzrokovalo vrtnju u elektromotoru. Otišao je 1884. godine u SAD,  gdje se s preporukom voditelja Edisonova predstavništva u Europi zaposlio kod T. A. Edisona.

Ferdinand Kovačević bio je izumitelj, stručni pisac, pionir hrvatske telegrafije. Potomak je kneza vinjeračkog Dujma Kovačevića, koji je s gradonačelnikom uglednog plemićkog roda Rukavina Vidovgradskih Jerkom Rukavinom poveo 1683. u seobu Bunjevce u Karlobag, a 1686. u Liku. Dujam Kovačević smjestio se u Smiljan, a Ferdinand Kovačević potječe od te obitelji.

David Schwarz, trgovac i izumitelj židovsko-mađarskog podrijetla. Tvorac prvoga upravljivog aluminijskog zračnog broda s benzinskim motorom. Svršivši trgovački zanat, postao je trgovcem brašnom u Zagrebu 1890.

Otišao je u Njemačku te zainteresirao tvorničara aluminija Carla Berga za izradbu letjelica. Pridobivši zanimanje ruskoga vojnog atašea, Schwarz je u Sankt Peterburgu 1893. izgradio zračni brod.

Faust Vrančić bio je hrvatski polihistor, jezikoslovac, izumitelj, diplomat, inženjer, svećenik, biskup. Jedan je od najznačajnijih Hrvata svih vremena.

Početno humanističko obrazovanje stječe u Požunu kod očeva brata Antuna Vrančića, uglednoga diplomata, humanista, nadbiskupa ostrogonskoga i primasa Ugarske, a zatim u Padovi studira filozofiju i pravo.

Godine 1969. medaljon s njegovim likom ugrađen je na rektorski lanac Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski sabor je 1992. g. ustanovio Državnu nagradu tehničke kulture Faust Vrančić, 1993. g. postavljeno je njegovo poprsje u Parku skulptura velikana hrvatskog prirodoslovlja i tehnike u Tehničkome muzeju u Zagrebu, u Šibeniku se održava godišnja kulturna manifestacija Dani Fausta Vrančića.

Mate Rimac tijekom srednješkolskog obrazovanja se istaknuo inovacijama s kojima je, u suradnji s kolegom, pobjedio na državnoj i županijskoj razini natjecanja elektrotehničara i inovatora 2006. godine. Maturalni rad i prvi patentirani izum Mate Rimac nazvan iGlove 2006. godine osvojio je Zlatno Teslino jaje, e-novation nagradu, za najbolji ICT proizvod u Hrvatskoj.

Domaće nagrade omogućile su mu natjecanje na svjetskoj razini u sklopu međunarodnih natjecanja, gdje je Rimac uz iGlove prezentirao i drugi izum - Active Mirror System (sustav za uklanjanje mrtvog kuta u automobilima) te s ta dva izuma neočekivano osvajao prva mjesta unatoč snažnoj međunarodnoj konkurenciji.

Među svima njima su još i Ivan Vučetić, Josip Belušić, Ruđer Bošković, Eduard Slavoljub Penkala, čiji je najpoznatiji izum automatska mrhanička olovka, Franjo Hanaman, Marcel Pl. Kiepach, Mario Puretić i Pliva istraživački tim.