Svjetski dan voda

Autor: Lucija Glasnović, 21. 3. 2014.

22. veljače 1993.  UN-ova opća skupština odredila je da se 22. ožujka svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan posebno skrene pažnja na probleme vezane za vodu i vodene resurse.

Svake se godine obilježava pod drugim motom npr. 1995. pod motom "Žene i voda" ili 2004. "Voda i katastrofe". Ovogodišnji Svjetski dan voda obilježava se pod motom "Voda i energija" s ciljem pokazivanja pozitivnih aspekata te veze, te načina na koji se ona može bolje i djelotvornije iskoristiti suradnjom svih zainteresiranih strana, a to smo – zapravo – svi mi, jer svi trebamo i vodu i energiju!

Voda i energija su usko povezane i ovisne jedna o drugoj. Taj odnos leži u središtu onoga što je poznato kao "sveza voda-energija".

Sve veća potražnja za ograničenim zalihama vode stavlja sve veći pritisak na proizvođače energije s intenzivnim korištenjem vode da pronađu alternativne pristupe, osobito na područjima gdje se energija nadmeće s ostalim velikim potrošačima vode (poljoprivreda, prerađivačka industrija, usluge vodoopskrbe i odvodnje za gradove) i gdje se korištenja vode mogu ograničiti na održavanje zdravih ekosustava. Nesigurnosti vezane uz rast i razvoj proizvodnje energije na svjetskoj razini (npr. kroz rast neuobičajenih izvora plina i nafte ili biogoriva) mogu dovesti do znatnih rizika za vodne resurse i ostale korisnike.

Svakog dana prosječno kućanstvo potroši oko 50 litara vode na ispiranje wc-a, jedan od šest ljudi na Zemlji nema dnevnih 20-50 litara osigurane svježe vode, a svakodnevno od posljedica nedostatka vode umire 3.800 djece. Prema procjenama čak 1,1 milijarda ljudi nema pristup pitkoj vodi, a 2,4 milijarde živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta. Zbog toga je razdoblje od 2005. do 2015. proglašeno desetljećem voda pod geslom "Voda za život".

Hrvatska je jedna od najbogatijih zemalja na svijetu po obnovljivim zalihama vode, 5. u Europi te 42. u svijetu. Uz bogatstvo vode možemo se pohvaliti i činjenicom da još uvijek u mnogim dijelovima Hrvatske pijemo vodu iz slavine, odnosno da je voda iz javnih vodoopskrbnih sustava većinom visoke kakvoće, a površinske i podzemne vode i more su u dobru stanju.

Zdravstvena ispravnost vode je u mnogim zemljama svijeta upitna. Za stanovnike Hrvatske je pak pravo i mogućnost priključenja na zdravstveno ispravnu vodu za piće iz slavine neupitno, kako zbog izuzetnih hidroloških okolnosti tako i zbog dobre kakvoće podzemnih voda. Ipak, potrebno je znati da preko 100 milijuna Europljana tu mogućnost nema. Još više zabrinjava da u europskoj Regiji 37 djece umire svaki dan zbog proljeva izazvanog korištenjem zdravstveno neispravne vode. Osnovno ljudsko pravo na zdravstveno ispravnu vodu je stalan problem u paneuropskoj regiji.

Više od 2.5 milijarde ljudi širom svijeta nema odgovarajuću odvodnju otpadnih voda, a prema nekim podacima, oko 2 milijuna tona otpadnih voda svaki se dan ispušta u svjetske vode. Ponajviše su za to ''zaslužne'' zemlje u razvoju, gdje velika većina nepročišćenih otpadnih voda (90%) i neobrađenog industrijskog otpada jednostavno završi u površinskim vodama!

Znate li da:
- Jedna litra ulja može zagaditi dva milijuna litara vode.
- U zemljama u razvoju 80 posto bolesti je povezano s vodom.
- Petominutnim tuširanjem potroši se oko 100 litara vode.
- Kanada posjeduje 25 posto ukupne svjetske vode.

Pogledajte prigodan video povodom svjetskog dana voda.