Svjetski dan zdravlja

Autor: Stella Valenčić, 7. 4. 2014.

Svjetski dan zdravlja (World Health Day) obilježava se 7. travnja svake godine od 1950 godine pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Svake godine ova Organizacija bira ključni zdravstveni problem i ohrabruje ljude svih uzrasta da organiziraju događaje koji naglašavaju značaj zdravstvenog pitanja radi dobrog zdravlja. Svjetski dan zdravlja daje jedinstvenu priliku da se zajednice širom svijeta udruže i promoviraju aktivnosti koje mogu unaprijediti zdravlje.

Svjetskog dan zdravlja ove godine ima za temu transmisivne bolesti odnosno bolesti koje prenose vektori (vector-borne diseases) popraćenu sloganom „Mala bića, velika prijetnja“ (Small creatures, big threat).

Vektori su organizmi oni koji prenose patogene i parazite s inficirane osobe ili životinje na drugu osobu, uzrokujući široki spektar ozbiljnih bolesti u ljudskoj populaciji. Te su bolesti uobičajene u tropskim i suptropskim područjima, kao i na svim mjestima koja nemaju omogućen pristup zdravstveno ispravnoj vodi ili imaju problematičan sanitacijski sustav.

Bolesti uzrokovane vektorima odgovorne su za 17% procijenjenoga globalnog bremena infektivnih bolesti. Najsmrtonosnija bolest među njima je malarija, od koje je u svijetu tijekom 2010. godine umrlo 660.000 osoba, većinom u Africi i većinom djece. Ipak, najbrže rastuću stopu pobola među svim bolestima koje prenose vektori, danas ima groznica denga (dengue) čije je incidencija narasla za gotovo trideset puta u posljednjih pet desetljeća.

Globalizacija trgovine i putovanja uz okolišne izazove poput klimatskih promjena i urbanizacije snažno utječe na bolesti koje prenose vektori, što često rezultira njihovom pojavnošću na mjestima na kojima su prije bile gotovo nepoznate.

Ovogodišnjim Svjetskim danom zdravlja ističe se prijetnja koju predstavljaju vektori poput komaraca, nevida (papatača), krpelja, stjenica i drugih organizama, koji su odgovorni za prijenos niza bolesti od kojih obolijevaju ljudi i životinje.

Glavni je cilj provođenja kampanje povećati svjesnost o mogućim prijetnjama vektora i bolestima koje prenose kako bi se potaklo i pojedince i zajednice na poduzimanje aktivnosti u svrhu postizanja pravovremene zaštite. Stoga je ključni element ove kampanje edukacija, odnosno zdravstveno informiranje kojim bi se postiglo sljedeće:

• sve osobe koje žive na rizičnim područjima trebale bi se educirati o vektorima i načinima zaštite;
  • svi putnici trebali bi se zaštititi od bolesti koje prenose vektori prije nego što se odluče na putovanja u rizična područja;
  • sve zemlje u kojima bolesti koje prenose vektori predstavljaju javnozdravstveni problem trebale bi pojačati i unaprijediti zdravstvene i druge mjere zaštite stanovništva;
  • sve zemlje u kojima bolesti koje prenose vektori predstavljaju ozbiljnu prijetnju trebale bi sa susjednim zemljama naći zajednička rješenja i poboljšati sustav nadzora vektora kako bi se onemogućilo njihovo širenje.

Bolesti koje prenose vektori, neovisno o tome jesu li virusne, bakterijske ili parazitarne, javljaju se u više od 100 zemalja svijeta te utječu na zdravlje gotovo polovice svjetske populacije, što ih čini važnim javnozdravstvenim problemom. Socijalni i okolišni čimbenici (uključujući klimatske promjene) ključni su elementi prijenosa tih bolesti i njihove kontrole. Stoga je bitno dati sveobuhvatnu potporu istraživanjima, od onih bazičnih o genomici i genetskim modifikacijama vektora do implementacijskih istraživanja kojima se nastoji osigurati provedba novih zdravstvenih mjera kao i uspostaviti bolji nadzor nad tim bolestima.

Danas živimo u svijetu u kojem se globalizacija ne može izbjeći, pa tako osim dobrobiti globalizacije, moramo biti spremni i na sve negativnosti koje donosi, poput pojave bolesti koje prenose vektori na područjima na kojima su prethodno bile nepoznate. Zato ne smijemo zaboraviti činjenicu kako su vektori mala bića, ali ipak velika prijetnja.

U prilogu objavljenom ispod članka saznajte više o najčešćim bolestima koje prenose vektori.

Svjetski dan zdravlja kroz godine:

• Svjetski dan zdravlja 2013. - Visoki krvni pritisak ili hipertenzija
  • Svjetski dan zdravlja 2012. - Starenje i zdravlje
  • Svjetski dan zdravlja 2011. - Antimikrobna rezistencija
  • Svjetski dan zdravlja 2010. - Urbanizacija i zdravlje
  • Svjetski dan zdravlja 2009. - Spasimo živote. Napravimo bolnice sigurnima u hitnim slučajevima
  • Svjetski dan zdravlja 2008. - Štitimo zdravlje od klimatskih promjena
  • Svjetski dan zdravlja 2007. - Međunarodno zdravstveno osiguranje