Međunarodni dan borbe protiv mina

Autor: Tina Bakić, 4. 4. 2014.

Međunarodni dan borbe protiv mina (International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action) se obilježava 4. travnja diljem svijeta, a proglasili su ga Ujedinjeni narodi, 8. listopada 2005. godine.

Prema Ujedinjenim narodima protuminsko djelovanje je naziv koji se koristi kao zajednički pristup koordinaciji i rješavanju problema mina te uključuje pet aktivnosti važnih za sigurnost života ljudi: razminiranje - uključujući izvid, redukciju i označivanje minski sumnjivih prostora; edukacija stanovništva zbog opasnosti od mina; zbrinjavanje i pomoć žrtvama mina, i njihova reintegracija u društvo; zagovaranje protiv mina; uništavanje skladištenih zaliha mina.

U Hrvatskoj je 2013. godine javnosti predstavljena i međunarodna kampanja "Lend Your Leg". Ta akcija pokrenuta je u Kolumbiji 2011. godine kao inicijativa nevladinih organizacija s ciljem podizanja svjesnosti o opasnosti od mina. 2012. akcija je proširena na 73 zemlje svijeta s potporom UN-a, Međunarodne kampanje za zabranu mina (ICBL) te nekih dobitnika Nobelove nagrade.

Rezultat kampanje bilo je pristupanje novih zemalja Ottawskoj konvenciji, glavnom međunarodnom dokumentu kojim se zabranjuju protupješačke mine. S ciljem popularizacije ove ideje, svjetski uglednici, političari i dužnosnici priključili su se ovoj akciji istupanjem o problematici mina s podignutom nogavicom na nozi.

Prema službenim podacima u svijetu je položeno preko 110 milijuna kopnenih mina, a od 1975. godine je diljem svijeta od eksplozije mine ozlijeđeno ili ubijeno više od milijun ljudi

Na poticaj Hrvatskog centra za razminiranje od 2002. godine obilježava se "Travanj - mjesec zaštite od mina", čime se nastoji upozoriti cjelokupnu javnost na još uvijek prisutnu opasnost od mina u našoj zemlji. Veliki doprinos u tome ima hrvatski Crveni križ.

Pored masovnih stradanja i ranjavanja civilnog stanovništva, problem postojanja zaostalih mina direktno utječe i na ekonomski razvoj zemlje.

Zapamtite, mina je jedan od najgorih izuma čovječanstva!