Dan međunarodne borbe protiv droge

Autor: Boren Bobić, 26. 6. 2014.

Svake godine 26. lipnja Ujedinjeni narodi obilježavaju Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama kako bi podigli svijest o ovom važnom problemu. Ovogodišnja tema je "Kontrolira li droga tvoj život?". Posljedice ovisnosti utječu na sve nas, na pojedince, obitelji i čitavo društvo.

Povećan rizik za razvijanje ovisnosti imaju tinejdžeri i mladi odrasli. Prevalencija korisnika droge kod mladih je dvostruko veća nego u općoj populaciji. U ovom životnom razdoblju javlja se jaka želja za eksperimentiranjem s drogom, a samopoštovanje je često nisko. Korisnici droge su često neinformirani o posljedicama ili nedovoljno svjesni zdravstvenih opasnosti.

Ovisnost o psihoaktivnim drogama je usko povezana s drugim društvenim problemima kao što su siromaštvo, nezaposlenost, prostitucija, delikvencija, kriminalitet i beskućništvo. Veliki su problem i zdravstveni rizici koji su veći u populaciji ovisnika, kao što su zarazne bolesti (HIV, hepatitis C, hepatitis B, spolno prenosive bolesti) i smrtnost, koja je u populaciji ovisnika znatno veća nego u općoj populaciji iste dobi.

Sveprisutni problem zlouporabe opojnih droga sugerira potrebu uključivanja različitih segmenata društva u aktivnosti postizanja cilja: Društvo bez droge. To je razlogom da je, na inicijativu Opće skupštine UN-a, 26. lipanj uvršten kao Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama, što je uvedeno još 1987. godine, te se otada obilježava svake godine tog datuma.

Obilježavanje ovog dana provodi se u suradnji s odgojno-obrazovnim ustanovama, medijima, nevladinim organizacijama i ostalim relevantnim institucijama uključenim u suzbijanje zlouporabe droga, a isto ima za cilj upozoriti što veći broj građana na problem raširenosti zlouporabe droga i zajedničkim snagama se suprotstaviti ovom ozbiljnom problemu današnjice.

Prema podacima UN-a, više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta svakodnevno konzumira drogu - od kanabisa, do kokaina, opijata i sedativa.

U 2012. je u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj registrirano 7.855 osoba koje su se liječile od ovisnosti, od toga 1.120 prvi put. U odnosu na 2011. ukupan broj liječenih ovisnika je veći za 2,5 posto (2000. godine bilo ih je 3.900). Najizraženiji problem zlouporabe opijata je u Istarskoj županiji gdje je prošle godine na 100.000 stanovnika bilo 514 registriranih ovisnika, a slijede Zadarska i Primorsko-goranska županija te Grad Zagreb. Ovisnička populacija, pokazuju rezultati, sve više stari, pa je u 2012 većina osoba bila starija od 30 godina (muškarci 33,1 godinu, žene 31,8 godina).

Europska agencija za borbu protiv droga (EMCDDA) opisuje u 2013. g manje novih korisnika heroina, te pad uporabe marihuane i kokaina, no raste zabrinutost zbog pojave niza novih psihoaktivnih tvari i sintetičkih stimulansa koji se nude na ilegalnom tržištu. Ovisnost ne uništava život samo pojedincu koji zloupotrebljava drogu. Utjecaj droge se širi i na obitelj ovisnika, zatim dalje na rodbinu i prijatelje, i u konačnici očituje se na zajednicu. Propadanje pojedinca - ovisnika - reflektira se na različite dijelove društva putem otuđenja među ljudima, obezvrijeđenog sustava vrijednosti, izokrenutih prioriteta ljudi i društva.

Najrizičnija populacija u pogledu konzumiranja droga su mladi. Motivi im mogu biti radoznalost bez kritičnosti, želja da se iskažu zrelima, odraslima i nezavisnima, nedostatak područja pozitivne afirmacije, bunt. Pritisak vršnjaka da eksperimentiraju s nedopuštenim drogama može biti vrlo snažan, zato što su mladi često poljuljanog samopouzdanja pa lako popuste nagovaranju.

Sadržaji rada u okviru borbe protiv ovisnosti osmišljeni su s ciljem usađivanja djeci pozitivnih vrijednosti i navika: usmjeravaju se na društvena i moralna pitanja, s naglaskom na definiranje stavova prema ovisnostima i drogama, i razvoj osobnih mehanizama kojima se može suprotstaviti neželjenim socijalnim pritiscima.

Zloupotreba sredstava ovisnosti je globalni problem što znači da svaki pojedinac ima svoju ulogu u djelovanju i suradnji usmjerenoj protiv droga za pozitivnu izgradnju društva. Činjenica je da su mladi ljudi temelj daljnjeg razvoja društva i predstavljaju njegov aktivan dio, pa ih je time potrebno uključiti u fokus zbivanja u zajednici.