Svjetski dan smijeha

Autor: Marta Kaluđerović, 10. 1. 2015.

10. siječnja se obilježava Svjetski dan smijeha. Utemeljio ga je indijski doktor MadanKataria 1998. godine. Cilj Dana smijeha je da se ljudi što više smiju jer je smijeh najbolji lijek. Kada se nekome nasmiješite 9 od 10 ljudi će vam uzvratiti osmijehom i uljepšat ćete dan bar dvoje ljudi!

Kako se taj dan obilježava u siječnju, a u siječnju se donose odluke za novu godinu savjetujemo vam da vi donesete odluku da se u novoj 2015. godini više smijete.

Jeste li znali?

Samo 20 sekundi intenzivnog smijeha u tijelu i mozgu proizvodi učinak jednak trominutnom vježbanju aerobika: poboljšava cirkulaciju, povećava otkucaje srca, a osim što pokreće gotovo svih stotinu mišića na licu, pokreće i rad mišića prsišta, abdomena, ramena, vratnih te mišića glave.

Mozak tijekom smijanja pojačano luči dopamin, endorfin („prirodni analgetik“) te serotonin, već poznati hormon sreće, zbog čega se nakon smijanja osjećamo opuštenije.

Smijeh pokreće rad 15 mišića, a mrgođenje oko 70 mišića lica, što znači da ćete se manje umoriti smijajući se.

Odrasle osobe se smiju oko 20 puta dnevno, a najmlađi čak oko 300 puta u danu.

Žene se više smiju muškarcima, nego muškarci ženama.

U Njemačkoj je osnovana i prva škola smijeha gdje polaznici uče o načinu smijanja i pozitivnim stranama smijeha.

Istraživanja su pokazala kako su Židovi najveći šaljivci, a Japanci ponajmanje zabavni jer skoro uopće nemaju nacionalnih viceva.

Fascinantan primjer veze između igre i druženja jest škakljanje. Već u ranom djetinjstvu roditelji škakljaju svoje bebe da bi ih nasmijali. Premda postoji nekoliko ne škakljive djece i odraslih, kod većine škakljanje izaziva smijeh. Zanimljivo je da nećemo izazvati smijeh ako sami sebe škakljamo, nego samo ako nas drugi škakljaju.

Vrste smijeha

Smijeh zapravo puno govori o osobi kao takvoj, jer postoje mnoge vrste smijeha pa tako i svaka vrsta smijeha ima vlastito značenje.

Grohotan smijeh – često privlači pozornost, a ponekad je i znak nekog lakšeg oblika duševne bolesti.

Cerekanje – slično kokodakanju, znači uživanje u tuđoj nevolji.

Roktanje –smijeh onih koji sebe smatraju superiornima.

Smijeh iz trbuha – smijeh onih koji su pretežno prijateljski raspoloženi.

Podsmijeh – smijeh nezrelih i bezosjećajnih osoba.

Smijeh u bradu – smijeh obzirnih i povučenih osoba.

Izreke o smijehu:

Dan koji je najviše izgubljen jest onaj u kojem se nismo smijali.

Nicolas Sebastien Roch Chamfort

Koristi svaku priliku za smijeh. To je najjeftiniji lijek.

George Gordon Byron

Osmijeh će ti dati još deset godina života.

Kineska poslovica

Smij se i svijet će se smijati s tobom; plači i plakat ćeš sam.

Ella Wheeler Wilcox

Smijeh je jogging duha.

Norman Cousins

Ako se danas niste dovoljno smijali, kliknite ovdje i nasmijte se čitavši ove viceve.