Intervju s profesoricom Andrejom Banjavčić

Autor: Boren Bobić, 26. 2. 2015.

Članovi Web-grupe obavili su intervju s našom novom profesoricom biologije i kemije, Andrejom Banjavčić. Pročitajte što smo doznali.

Predstavite se u nekoliko rečenica.

Ja sam Andreja Banjavčić, magistra edukacije Biologije i Kemije. Djetinjstvo sam provela sa starijom sestrom i roditeljima u obiteljskoj kući u Dugoj Resi, u gradiću gdje sam i završila osnovnu školu. Nakon završene gimnazije, upisala sam se na Prirodoslovo-matematički fakultet u Zagrebu i završila Integrirani preddiplomski i diplomski studij biologije i kemije. To je bilo zahtjevno, ali i najzabavnije doba u mom životu.

Kako to da ste se odlučili za posao profesorice?

Hmmm... Kao malene, sestra i ja smo se igrale škole. Školska ploča su nam bila vrata od sobe, na kojoj smo rješavale zadatke koje bi “učiteljica” zadala i onda zapisivale ocjene u improvizirani imenik. Kasnije sam voljela školu i sve što je uz nju bilo vezano. Tijekom školovanja susretala sam se s brojnim učiteljicama  koje su me oduševljavale i postale uzor.

Zašto ste baš izabrali Biologiju i Kemiju?

Biologija i kemija su znanosti koje su toliko prisutne u našim životima da toga nismo ni svjesni. Da nema kemijskog spoja dopamina ne bi bilo ni zaljubljenosti, kemijske veze između dvoje ljudi, nečeg najljepšeg što mlada osoba može doživjeti. Da nema biljaka ne bi hranjive tvari u nama mogle oksidirati i stvoriti energiju koja pokreće sve naše stanice. Lijepo je razumjeti kako funkcionira vlastito tijelo i priroda koja nas okružuje. To je područje koje se neprestano mijenja. Svakodnevno dolazi do novih otkrića. Zanimljivo je što svaki dan možeš naučiti nešto novo i primijeniti u praksi, odnosno podijeliti to s učenicima.

Jeste li radili u nekoj drugoj školi?

Jesam. Radila sam u OŠ Čavle i Srednjoj školi za elektrotehniku i računalstvo, nakon čega sam se usidrila u OŠ Turnić.

Koliko godina radite u našoj školi?

Evo u ožujku će biti pola godine.

U koju ste osnovnu i srednju školu išli?

U Osnovnu školu Ivan Goran Kovačić u Dugoj Resi te Opću gimnaziju Karlovac.

Kako je  po Vašem mišljenju raditi s današnjim učenicima?

Rad s učenicima je uvijek bio i bit će zahtjevan. Osim što je škola obrazovna ona je ujedno i odgojna ustanova, što sa sobom nosi veliku odgovornost za učitelje. Današnji učenici imaju puno brži pristup informacijama nego što su to imali učenici 20. stoljeća, ali nažalost vrlo mali broj učenika to koristi u konstruktivne svrhe. Puno su otvoreniji, manje strpljivi, brzo odustaju kad naiđu na problem jer žele da se sve odmah riješi uz minimalno truda.

Jeste li požalili što ste odabrali to zanimanje?

Ne, nisam požalila. Teško je raditi ono što ne voliš i što te ne ispunjava, a ja to ne bih nikako mogla. Uvijek moraš raditi na sebi i održati kreativnost ma koliko se u nekim situacijama to činilo beznadnim.

Je li Vam draža Biologija ili Kemija?

Biologija i Kemija su toliko usko povezana područja da ne mogu reći je li mi draže  ovo ili ono. Bilo bi idealno kada bi u budućnosti bili objedinjeni u jedan predmet u vidu predmeta Znanost (engl. Sciense) što je i praksa u mnogim državama. Smatram da bi na taj način učenici puno lakše svladavali nastavni sadržaj.

Jeste li zadovoljni sa suradnjom s ostalim kolegama?

Jesam. Prilagodljiva sam osoba i ne mislim da sam previše zahtjevna pa mi nije teško uklopiti se u novu sredinu i steći prijateljske odnose. Lijepo je kada se nađeš u pozitivnoj sredini i ideš s osmijehom na posao gdje te čeka ugodno radno okruženje.

Kako Vam se sviđa grad Rijeka? Jeste li se privikli?

U Rijeci sam 2 godine i osjećam se domaće pa mogu slobodno reći da sam se privikla. Trebalo mi je neko vrijeme da se akomodiram na kronični nedostatak zelenila u blizini centra gdje sam živjela.  S vremenom sam otkrivala dijelove grada i okolicu, preselila se van strogog centra i sad uživam. Blizina mora, pozitivni, susretljivi ljudi, prijatelji i posao čine Rijeku lijepim gradom.

Kako ste proveli djetinjstvo? Imate li koju zanimljivost za podijeliti?

Vedro, veselo, u prirodi. Odrasla sam uz livade, šume i predivnu rijeku Mrežnicu. Vozili smo se biciklima, penjali po drveću, igrali skrivača, školice, lastež (lastik, gumi-gumi ili kako se to već gdje zove). U školi sam uz redovnu nastavu pohađala sedam slobodnih aktivnosti na kojima sam trošila svaki višak energije. Cijelo mi je djetinjstvo prožeto zanimljivostima i avanturama da uistinu ne mogu niti jednu izdvojiti. O tome bih mogla pisati romane.

Sviđa li Vam se učionica? Biste li htjeli što promijeniti?

Učionica je velika, prostrana i s puno svjetla – savršena! Malo je starija pa bi je bilo dobro modernizirati, ubaciti neke ormariće za razne preparate i radove učenika. Ali, pomalo, kako bi rekli Dalmatinci. :) S obzirom da je prostrana, voljela bih jednog dana napraviti živi kutić gdje bismo uzgajali biljke, pratili razvojne procese, imali terarije, proučavali, istraživali.

Što biste poručili našim učenicima?

Ono što inače uvijek napominjem. Važno je stjecati radne navike, učiti se odgovornosti, rješavati probleme kad se pojave, a ne ih trpati pod tepih. Treba misliti pozitivno, razmisliti prije nego što se nešto kaže i/ili učini, uživati u životu,  jer školsko doba je najljepše doba, ali ujedno i dobar trening za sve ono što nas kasnije u životu čeka.