Svjetski dan izbjeglica

Autor: Laura Butorac, 20. 6. 2015.

Svjetski dan izbjeglica, obilježava se svake godine 20. lipnja u čast svih hrabrih i odlučnih žena, djece i muškaraca koji su prisiljeni napustiti svoju domovinu zbog prijetnje proganjanja, konflikta i nasilja. Ovaj je dan prvi put obilježen 2001. godine, nakon što su Ujedinjeni narodi 4. prosinca 2000. godine, donijeli odluku da se upravo 20. lipnja obilježava Svjetski dan izbjeglica.

Prema UNHCR-ovom izvještaju danas je više od 43 milijuna ljudi izvan svojih domovina, a broj izbjeglica kontinuirano raste. U Hrvatskoj se prihvatilišta za tražitelje azila nalaze u Kutini i Zagrebu, a u tim gradovima živi i najveći broj osoba kojima je odobrena zaštita u Hrvatskoj.

Ratovi ostaju glavni uzrok raseljavanja. 55% svih izbjeglica o kojima govori izvještaj UNHCR-a potiče iz samo pet zemalja u kojima se vode ratovi: Afganistana, Somalije, Iraka, Sirije i Sudana. Izvještaj također sadrži prikaz velikog raseljavanja stanovništva iz Malija, Demokratske Republike Kongo, Sudana u Južni Sudan i Etiopiju. Svjetska ekonomska kriza dodatno je pogoršala težak položaj izbjeglih i raseljenih širom svijeta.

U Hrvatskoj azil najviše traže osobe iz Afganistana, Alžira, Bangladeša i BiH, izvijestio je Centar za mirovne studije.

Azil je pravna i politička zaštita koja se dodjeljuje onim izbjeglicama koje osjećaju osnovan strah od proganjanja zbog pripadnosti određenoj rasi, naciji, vjeri, pripadnosti određenoj društvenoj skupini ili zbog političkog mišljenja.

Tražitelji azila su ljudi različitih profila i osobnih priča: maloljetni i punoljetni muškarci i žene, obrazovane osobe, socijalno ugrožene osobe, žrtve trgovanjem ljudima i drugi.

Hrvatska pokušava osmisliti učinkovit i dugotrajan sustav integracije koja će pomoći izbjeglicama pri uključivanju u društvo u aspektima njihovih prava na smještaj, učenje hrvatskog jezika, školovanje, zapošljavanje, zdravstvenu zaštitu i socijalnu skrb, spajanje obitelji, upoznavanje s hrvatskom povijesti i kulturom. Sve su to preduvjeti za postajanje izbjeglica integriranim i produktivnim članovima društva. Odgovornost je zajednice da taj okvir učinimo tolerantnim, inkluzivnim, otvorenim i dobronamjernim prema izbjeglicama i strancima koji dolaze u Hrvatsku.

''Dragi selioci i izbjeglice! Nikada ne gubite nadu da i vas čeka sigurnija budućnost, da ćete na svojem putu susresti pruženu ruku i da ćete moći iskusiti bratsku solidarnost i toplinu prijateljstva! Svima vama i svima onim koji svoj život i svoje snage posvećuju da vam pomognu, jamčim svoju molitvu i od srca udjeljujem apostolski blagoslov.''

Papa Franjo

Iz Vatikana, 5. kolovoza 2013.