Sveti Nikola

Autor: Gianna Maria Godinić, Karla Inea Mohorovičić, 5. 12. 2015.

Sv. Nikola rođen je u maloj Aziji u drugoj polovici 3. st. Roditelji su mu umrli dok je bio još jako mlad pa je ostao sam u bogatstvu koje su mu ostavili. Uvijek je pomagao siromašnim ljudima pa je uskoro postao zaštitnikom siromašnih.

Nikola je postao svećenik. Širio je ljubav kakvu je i Isus imao za sve ljude. Ljudi vjeruju da je činio čuda, smirivao uzburkano more, pomagao djeci (blagoslovom ih je ozdravljao). Pa ga uz zaštitnikom mornara i siromašnih zovu i zaštitnikom djece. Umro  je 6. prosinca 327. godine (sredina 4. st.).

Sv. Nikola shvaćao je kako je jedini životni put čovjeka ljubav prema Bogu i bližnjima. S tom ljubavlju činio je čuda i zbog svoje dobrote prozvan je svetim.

Sveti Nikola okružen dječicom

Danas je sveti Nikola poznat kao lik koji početkom prosinca razveseljava djecu svojim darovima. Ta tradicija seže daleko u prošlost kad je Nikola pomogao jednom siromašnom čovjeku koji je imao 3 kćeri. Kćeri su bile spremne za udaju no otac im nije imao za miraz pa je odlučio prodati njihovu ljepotu i mladost. Djevojke su se molile Bogu da ih izbavi iz zla. Kad je Nikola saznao za namjere tog čovjeka odlučio mu je pomoći. U platnenu vrećicu stavio je zlatnike i po noći ubacio mu je u kuću vrećicu za prvu kćer pa za drugu. Kad je došlo vrijeme za treću, najmlađu kćer... e tu legenda ima dva kraja. Prvi kraj je; da je Nikolu uhvatio taj čovjek i unatoč zaklinjanju da šuti čovjek je svima razglasio radosnu vijest. A drugi kraj je već bolji;  Nikola je vidio da ga otac djevojaka čeka pa je došao na ideju da se popne na krov i da kroz dimnjak ubaci zlatnike. Na otvorenom ognjištu sušile su se čarape pa su zlatnici upali u njih. I otuda dolazi tradicija stavljanja darova u čizme.

Sv. Nikola obilježava se svake godine 6. prosinca. Djeca svih uzrasta čiste čizmice i stavljaju ih na prozor. Sv. Nikola bio je biskup čistog srca punog ljubavi i dobrote prema drugima. Pa se svake godine slavi njegovo ime.

Uobičajeno je da se u čizmicama dobiju slatkiši ili igračke ako ste bili dobri, a ako niste dobije se šiba od Krampusa.

Zato djeco ulaštite čizmice, cipele ili pripremite čarape jer sveti Nikola dolazi i donosi puno darova. Nadajte se da ćete dobiti darove od svetog Nikole, a ne od Krampusa!