Međunarodni dan zaštite močvara

Autor: Gianna Maria Godinić, 2. 2. 2016.

Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa se obilježava 2. veljače u svim državama svijeta. Konvencija o zaštiti močvara i močvarnih područja donesena je u iranskom gradu Ramsaru 1971. godine. Konvenciju je potpisalo 116 država, među kojima je i Hrvatska.

Na močvare se dugo gledalo kao na beskorisne površine štetne za čovjeka. Mnoge države pokušavale su se riješiti močvara i pretvoriti ih u poljoprivredne, korisne površine. Zemlje potpisnice tzv. Ramsarske konvencije obvezuju se na očuvanje močvara na vlastitom teritoriju. Jedno od najvećih dostignuća Ramsarske konvencije je popis močvara od međunarodne važnosti.

Močvarna područja koja su zaštićena Ramsarskom konvencijom iznose ukupno više od 7 milijuna četvornih kilometara. Na popisu su i naša močvarna područja poput Crne Mlake, Donji tok Neretve, Kopački rit, Lonjsko i Mokro polje.

Cilj Ramsarske Konvencije je upisati što je moguće veći broj močvara koje zadovoljavaju postavljena mjerila Konvencije.

Procjenjuje se da su u svijetu uništena ogromna močvarna staništa, a primjerice do 1985. u Europi i Sjevernoj Americi uništeno je 65%  prirodnih vlažnih staništa. I u Hrvatskoj je uništeno dosta močvarnih područja.

Da se uoči vrijednost i važnost močvara dovoljno je samo navesti kako su one staništa velikog broja ptičjih vrsta. Tako, primjerice, u europskim močvarama obitava i gnijezdi se skoro 45 posto svih ptičjih vrsta na tom području. Na tim područjima rastu posebne biljne vrste, praćene i specifičnim životinjskim vrstama, posebno ribama i beskralješnjacima. Močvarna staništa su najugroženiji ekološki sustavi - zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja njihovih bogatstava. Naime, u posljednjih 50 godina izgubljeno je 50 posto močvarnih područja u svijetu. Stoga je svrha Konvencije osigurati njihovo očuvanje i razumno iskorištavanje.

Močvare su veoma važne zbog svojih ekoloških svojstava, funkcija i gospodarskih vrijednosti, a ubrajaju se među najugroženije ekosustave zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja njihovih resursa.

Prestanimo uništavati močvare zato što u njima živi 40%  svih biljnih i životinjskih vrsta, a uz to močvare danas zauzimaju 6% površine Zemlje.