Međunarodni dan sreće

Autor: Petra Šupuković, 20. 3. 2016.

Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 20. ožujka Međunarodnim danom sreće. Odluka o ovom međunarodnom danu prihvaćena je jednoglasno od strane predstavnika svih 193 članice Ujedinjenih naroda.

Članovi skupštine došli su do zaključka da je potraga za srećom i njezino ostvaranje glavni cilj svakog čovjeka. Siromaštvo, glad, nezaposlenost i bolest sprječavaju velik postotak stanovnika Zemlje da se približi ovom cilju, stoga bismo se na ovaj dan trebali sjetiti i onih koji su u deficitu kada je sreća u pitanju, te se zapitati što mi možemo učiniti da povećamo sreću u svijetu?

Suosjećanje doprinosi sreći i pomoći će da stvorimo budućnost kakvu želimo. Ako pomognete nekome kome je potrebna pomoć, neće samo ta osoba biti sretna, nego i vi.

Potreba za srećom je jedno od osnovnih prava čovjeka. Jedini mogući put do istinske sreće leži u nama samima. Ova činjenica objašnjava da postoje ljudi koji su nezadovoljni unatoč svom materijalnom blagostanju, kao i oni koji su sretni unatoč najtežim životnim okolnostima. Osnovno obilježje istinske sreće jest unutarnji mir zahvaljujući kojemu, bez obzira na vanjske poteškoće, naš osjećaj sreće neće biti uzdrman.

Kao glavni pokretač i cilj čovjeka, sreća i njena nedostižnost česta su tema slikara, fotografa i umjetnika. Čini se da je za svakoga sreća nešto drugo – no, većina se ipak vodi za onom sreća je stvarna samo kada se s nekim dijeli.

Za unutarnji mir temeljan je naš stav prema vanjskim okolnostima. Naime, vanjske okolnosti ne možemo uvijek promijeniti ili prilagoditi sebi, ali možemo promijeniti naš stav prema njima.

Ljudima trebamo pokazati suosjećanje koje podrazumijeva ljubaznost, blagost, velikodušnost i toplinu srca.