Daj pet za naš planet!

Autor: Bosiljka Skokan, 26. 4. 2016.

Ususret Danu planete Zemlje učenici drugih i trećih razreda u produženom su boravku odlučili toj temi posvetiti više od jednog dana. Stoga su cijeli tjedan razmišljali, razgovarali i bavili se raznim aktivnostima vezanim uz ekologiju.

Ponedjeljak se razgovaralo na koje sve načine možemo čuvati naš planet. Zaključili su da, iako su mali, postoji puno stvari koje i oni sami mogu učiniti po tom pitanju, npr. Odvajati otpad, štedjeti vodu, struju i druge energente, ne bacati smeće u okoliš… Zatim su sve to zapisali i izradili stablo s eko porukama.

U utorak je tema bila recikliranje i pošumljavanje. Vrijedne su ručice izrađivale papire s motivom planete Zemlje. Papire su obogatili sjemenkama kako bi ih mogli posaditi i kako bi se planete zazelenjele. Naučili su kako se od ostataka papira može napraviti novi papir. Bilo je jako zanimljivo i zabavno.

Srijeda je bila dan za odvajanje otpada. Poigrali smo se sličicama iz reklamnih letaka. Svi su se potrudili smjestiti „otpad“ u odgovarajuće spremnike. Uočili su da je bilo jako puno plastike i najlon vrećica (uh, kud baš toga!) i zaključili koliko je odvajanje otpada zaista važno. Da bi se neki materijali razgradili u prirodi, potrebne su i tisuće godina, a nama za odvajanje samo nekoliko trenutaka. To zaista nije teško!

U četvrtak smo odlučili da već korištene plastične posudice nećemo bacati kad se one mogu ponovno koristiti. „Odjenuli“ smo im novo ruho i pretvorili ih u teglice u koje smo u petak posadili svoje papire sa sjemenkama. Sada ih treba zalijevati i paziti i čekati da se planete zazelene.

I za kraj smo se pridružili Zelenoj čistki – navukli rukavice, zasukali rukave i čistili okoliš naše škole.

Tako se voli svoj planet!