Svjetski dan voda

Autor: Lea Glavurtić, Lea Štampf, 22. 3. 2017.

UN-ova Generalna skupština 1993. godine odredila je da se 22. ožujka svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan posebno skrene pažnja na probleme vezane za vodu i vodene resurse. Ovogodišnja tema Svjetskog dana voda su "Otpadne vode".

Hrvatska u samom europskom vrhu i među najbogatijim zemljama svijeta po bogatstvu pitke vode i to je bogatstvo naša velika prednost, no i velika odgovornost da ga očuvamo. Po obnovljivim zalihama, Hrvatska je na trećem mjestu u Europi i na tridesedom mjestu u svijetu.

Hrvatske zalihe čiste vode nisu pošteđene onečišćavanja, prvenstveno putem otpadnih voda iz kućanstava, industrije i poljoprivrede, ali i nečistih oborisnskih voda iz atmosfere. Svjetske se zalihe pitke vode ubrzano smanjuju, a problem vode uskoro postaje glavno ekološko i gospodarsko pitanje, Zato, mi moramo učiniti sve kako bismo spasili trenutno ugrožena područja i spriječiti daljnja onečišćenja naših vodenih resursa.

Glavna tema ovogodišnjeg Svjetskog dana voda su "Otpadne vode" s ciljem podizanja svijesti o važnosti recikliranja otpadnih voda. Otpadne vode koje nisu pročišćene završavaju u prirodi i onečišćuju okoliš, a ako se obrade, mogu se sigurno ponovno koristiti u razne svrhe. Njihovim korištenjem, ujedno, štedjeli bismo dragocjenu pitku vodu.

Čovjek može bez hrane živjeti mjesec dana, ali bez vode samo otprilike sedam dana.

Voda čini 70 % našeg tijela. Ta voda se mora obnoviti svakih pt do deset dana.

Uz kisik, voda je jedan od najvažnijih elemenata na Zemlji za održavanje života.

Voda razgrađuje, regulira, prenosi, čisti i pomaže hraniti svaki pojedini dio tijela.

Kvaliteta vode koju pijemo utječe na naše zdravlje. Upravo zato od životne je važnosti piti samo najčišću vodu.