2011-02-21 11:18:00

Međunarodna izložba keramike: ZVONČARI I KERAMIKA 2011

Od 17.02- 09.03. 2011. godine otvorena je međunarodna izložba keramike "ZVONČARI I KERAMIKA 2011". Izložbeni prostori su: ZVONČARSKA MUZEJSKA ZBIRKA, Rukavac, Kinkelova kuća, IZLOŽBENI PROSTOR "ISA" MUČIĆI, Mučići 46, Jurdani i OPĆINA MATULJI, Trg M.Tita 11. Među mnogobrojnim izloženim radovima nalaze i radovi keramičke skupine OŠ "Turnić". Pozivamo sve zainteresirane da dođu, pogledaju izložbu i nauče nešto novo.

Razni autori pronašli su inspiraciju u zvončarskoj tradiciji koja se njeguje u Hrvatskoj, te na tu temu izradili raznovrsne keramičke umjetničke predmete.

Radeći na ovoj temi, ideja vodilja autorima bila je prezentacija teme u obuhvatu detalja, impresije, onog nečeg što je karakteristično, što zapravo određuje i definira pojavnost zvončarstva. Jedina konstanta izloženih radova je označitelj, dakle, traka, cvijet/kapa, bačuka, roža, rog, partenjak, proljeće... dok označeno ne postane Zvončar/zvončarstvo.

 

     

Ovom izložbom željelo se pridonjeti kontinuitetu njegovanja zvončarstva, isto tako želimo njegovati i kontinuitet izrade umjetničke keramike okupljajući i educirajući sasvim mlade naraštaje. Upravo su zato na izložbi prisutni i daroviti učenici Matuljskog kraja koji rade u radionici Zum labarotorij, pod odličnim vodstvom svoje metorice Eni Šebalj. Sudjeluju i izvrsni učenici Likovne sekcije Osnovne Škole "Turnić" iz Rijeke pod vodstvom svog mentora Borisa Rocea.

 

 

Nekoliko riječi o zvončarima: Zvončari su ophodnici stočarske pokladne magije. U Hrvatskoj, najpoznatiji su Halubajski zvončari (Marčelji Viškovo), no najraznolikije su zvončarske skupine iz mjesta na području Općine Matulji (Rukavac, Mučići, Mune, Žejane, Zvoneća, Vlahov Breg i Korensko). Neke su manje razlike između tih zvončarskih skupina vidljive u izgledu maske, ili bolje rečeno atributa koji ih simboliziraju. Naime, zvončari istočnog dijela Kastavštine nose zoomorfne (životinjske) maske i imaju jedno veliko zvono, dok zvončari područja Matulji imaju otkriveno lice, nose klobuk sa raznobojnim cvijećem (krabujosnice) i imaju tri zvona. Žejanci, na primjer, na kapi nose rožu, slike djevojaka... Zajednička im je usklađena zvonjava zvona u skupini, koja se uči od malena razvijanjem karakterističnog hoda. Zvončarska je tradicija usko povezana s buđenjem prirode i kultom plodnosti. Svojom pojavom, neobuzdanom snagom ritualnih pokreta i zvonjavom zvončari najavljuju uzmicanje zime pred suncem, a njihove su maske spomenici nadolazećoj vladavini proljeća.

 

 

Ova izložba doprinos je i pohvala koju autori-keramičari upućuju građanima ovog kraja koji skrbe o prezentiranju i očuvanju tako dragocijenog dijela svoje kulturne baštine.

Udruga Interlnova Matulji

Radno vrijeme izložbenih prostora:

ZVONČARSKA MUZEJSKA ZBIRKA, Rukavac, Kinkelova kuća - SRIJEDA 10:00 - 16:00/ NEDJELJA 10:00 - 18:00

IZLOŽBENI PROSTOR "ISA" MUČIĆI, Mučići 46, Jurdani - SVAKI DAN 9:00 - 19:00

OPĆINA MATULJI, Trg M.Tita 11 - RADNIM DANOM 8:00 - 16:00


Osnovna škola "Turnić" Rijeka