Odlazi nam još jedna zima

Autor: Bernardica Rubeša, 10. 3. 2017.

Svako godišnje doba ima svoje čari. Najhladnije, ali mnogima često i najljepše godišnje doba je upravo zima. Za zimu i snijeg su vezane mnoge zanimljivosti, a učenici 2. a i 2. b razreda produženog boravka su ih istražili i izradili zanimljive snjegoviće, pogledajte ih!

Eni, 2. a

Kaja, 2. b

Tea S., 2. b

Nikolina, 2. b

Ledeni kristalići (pahuljice) različitih oblika, pri padanju većinom razgranati, a katkada i zvjezdasti, zovu se snijeg. Snijeg nastaje kada se vodena para kondezira pri temperaturama ispod ili blizu 0 stupnjeva.

Amela, 2. b

Borjan, 2. a

Andrej G., 2. b

Sara, 2. a

Nekoliko zanimljivosti o snijegu:

- pahulje snijega padaju prosječnom brzinom od 1,7 m/s, to znači da im treba otprilike 5 minuta od oblaka do zemlje

- pahulja snijega je nakupina sitnih kristalića leda različitog oblika

- po Guinnessovoj knjizi rekorda, najveća pahulja snijega je izmjerena 1887. godine u SAD-u i imala je promjer od 38 cm

- oko 12% Zemljine površine pokriveno je vječnim snijegom i ledom

- svježe napadali snijeg sadrži i do 95% zarobljenog zraka

- u prosjeku jedan dan godišnje pada snijeg i grmi

- u središtu skoro svake snježne pahuljice nalazi se zrnce prašine

- na Zemljinim polovima nikada ne pada puno snijega

- većina mećava koje vidimo na TV-u potiču od starog snijega kojeg nosi vjetar

Andro, 2. a

David, 2. b

Ema, 2. a

Nika, 2. b

Snjegović ili snješko je snježna skulptura. Obično ih rade djeca radujući se zimi. U nekim slučajevima,  sudionici zimskih festivala rade veliki broj ovih skulptura. Snjegović je kratkog vijeka, te je primjer umjetničke skulpture.

Enola, 2. a

Hana, 2. b

Luka, 2. b

Hazbi, 2. b

Recept za dobrog snjegovića i njegova izrada

Snjegović se sastoji najčešće od snježnih kugli poredanih jedna na drugu, pri čemu je donja kugla najveća, a gornja je najmanja. Ponekad se snjegović radi tako što se snijeg samo gomila u vis. Kugle za snjegovića se rade tako što se u rukama napravi gruda veličine srednje lopte, a onda se kotrlja po snijegu i tako raste do željene veličine. Da bi snjegović što više podsjećao na čovjeka, ukrašava se na razne načine npr.: kamenčićima i ugljenom koji se često stavljaju za usta i oči, nekad i kao gumbi zamišljenog kaputa, a mrkva najčešće posluži kao nos. U slučaju da mu od snijega nisu napravljene ruke, stavi se metla, grana ili nešto drugo.

Larisa, 2. a

Mirta, 2. a