Radovi učenika

Likovni radovi učenica Nike Barin-Turica i Leone Disep nagrađene na likovnom natječaju "Predstavljam se svijetu"

Autor: Maja Vodanović, 13. 5. 2019.

Na likovni natječaj "Predstavljam se svijetu" u organizaciji Profil Klett pristiglo je  čak 1400 radova učenika 220 škola. Među 10 najboljih likovnih radova po izboru stručno-umjetničkog žirija našli su se radovi dviju učenica naše škole, Nike Barin-Turice (5.b) i Leone Disep (5.a).

Nikin rad odabran je kao najbolji u kategoriji "Darujem ti – oblikovanje suvenira", a rad Leone Disep u kategoriji "Moj zavičaj – dizajn plakata".

Opširnije pročitajte na linku:

Čestitamo našim učenicama!

Iz teksta na web stranici Profil Klett:

Leona Disep, 5.r, OŠ Turnić, Rijeka, mentorica: Maja Vodanović

Odabrani rad „Riječki karneval“ u svojoj izvedbi poštuje likovnu formu plakata.

Odabrani baštinski fenomen plakata je manifestacija Rijeke – njegov karneval. Za protagoniste karnevala nisu izabrane bilo koje maske, već one zvončarske. Tradicija zvončara s obronaka Učke kao nematerijalna baština upisana je na listu svjetske nematerijalne baštine UNESCO-a. Upravo zvončari cijelom riječkom karnevalu daju legitimitet i osvještavaju njegovu povezanost s drevnim običajima ljudi ovog dijela Hrvatske. Likovni izričaj je izrazito snažan, a zahvaljujući odabranoj tehnici linoreza prenesena je iskonska energija izvedbe zvončara, pokret ovih drevnih ophodnika te glasna zvonjava stočarske pokladne magije. Prikazani likovi povezuju nas s pradavnim vremenima naših predaka, istovremeno svojim humorom i zaigranošću pozivaju nas na slavljenje života i zavičaja.

Nika Barin-Turica, 5. r., OŠ Turnić, Rijeka, mentorica: Maja Vodanović

Straničnik (bookmark)) Morčić, jednostavan i koristan, ovaj suvenir idealno predstavlja Rijeku, Kvarner i Hrvatsko primorje uopće. Već prepoznatljiv, kupcima će biti zanimljiv, a njegova funkcionalnost uklopit će ga u njihovu svakodnevnicu te ih konstantno podsjećati na vrijeme provedeno u Hrvatskoj. Mali je i lagan što je idealno za kupce koji su stranci te moraju misliti na težinu, lomljivost te veličinu suvenira koje kupuju. Također, cjenovno bi bio pristupačan pa bi svatko mogao ponijeti kući mali djelić Hrvatske.