Cikla

Autor: Bljeona Mulići, 28. 1. 2014.

Cikla je povrće zadebljanog korijena crvene boje koje se koristi u kulinarstvu i prehrani. Njezino bogatstvo mineralima, ugljikohidratima, mastima i bjelančevinama čini je zdravom ali i čestom prehrambenom namirnicom. Također, sadrži i male količine kobalta koji je sastavni dio vitamina B12. Pozitivno djeluje kod slabokrvnih osoba i djece.

Cikla se priprema i konzumira lako, a najčešće se kuha ili kiseli. Može se jesti i sirova.

Kada netko spomene ciklu sigurno vam je prva pomisao da je to povrće puno željeza i da je zdravo. No jeste li znali da je cikla uistinu idealno povrće jer se može konzumirati čitave godine (u jelima kao korjenasto povrće ili na salatu u zimnici).

Ciklu je najbolje konzumirati sirovu, i to ribanu s malo limunova soka. Ako želite poboljšati okus ovako pripremljenoj salati, uz ciklu upotrijebite mrkvu i/ili jednu kiseliju jabuku. Iznenadit će vas punoća okusa ovakve kombinacije.

Samo jedna porcija cikle može povećati razinu energije i sniziti razinu kolesterola. Također može smanjiti rizik od nastanka raka.

Sok od cikle vrlo je ljekovit, a okus mu se može poboljšati u kombinaciji sa sokom mrkve i dodatkom meda i limuna. Tako spravljen sok odličan je lijek za giht, bolesti bubrega i žučnog mjehura.

Cikla je vrlo bogata različitim sastojcima zbog čega je odavno poznata i kao ljekovita biljka koja se koristila u kućanstvima. Osnovno djelovanje cikle u alternativnoj medicini je u suzbijanju tumora, liječenju leukemije, malarije i mnogih drugih bolesti. Posebno je korisna za slabokrvnost, povišeni  tlak, rad želuca i crijeva.

Ciklu možete konzumirati u kuhanom ili sirovom obliku. Tokom kuhanja cikla na žalost gubi neke vrijedne sastojke, zbog toga sirova cikla ima najveća terapeutska svojstva. Ako odlučite uzimati sok od cikle, nikada nemojte započeti sa velikom količinom. Sok od cikle je toliko jak da kasnije možete osjetiti vrtoglavicu.

Nitrati iz soka također povećavaju cirkulaciju, naročito do mozga. Snimke mozga potvrdile su kako se povećava dotok krvi i kisika u dio mozga koji se povezuje s pamćenjem i demencijom. Sok od cikle povećava izdržljivost kod vježbanja i povećanih tjelesnih napora.

Sve navedeno su dobri razlozi da ovu zdravu namirnicu nikako ne izbjegavate u svm jelovniku ukoliko se želite zdravo i uravnoteženo hraniti.