Naranča

Autor: Stella Valenčić, 30. 1. 2013.

Naranča je vrijedan izvor vitamina i minerala. Odličan je izvor vitamina C koji iscjeljuje rane, podiže imunitet, osigurava zdravo funkcioniranje pluća, pomaže u borbi protiv umora, prehlade i gripe zato ju je posebno važno jesti zimi. Zbog odgovarajućeg sadržaja minerala pomaže uklanjanju toksina iz organizma.

Bilo bi poželjno da već kao djeca steknete naviku da uz žitarice pijete sok od naranče jer vitamin C pomaže tijelu da upije željezo iz biljne hrane kao što su žitarice, zeleno povrće, orašasti plodovi, sjemenke i leća.

Ima mirisne bijele cvjetove i okruglo voće s žućkastom i crvenkastom korom i kašastim sadržajem podijeljenim u kriške. Stablo je visoko do 12 m, a zimzeleni listovi su veliki 4-10 cm. Narančino stablo u prosjeku daje plodove čak sto godina.

U povijesti je, međutim, poznato tzv. Constableovo stablo, narančino stablo koje je donešeno u Francusku 1421. godine i živjelo je čak 473 godine.

Ovo voće ima slatkasto - kiselkasti sok, a voda čini čak 85 % naranče.

To je citrusno voće. Jedno stablo u povoljnim uvjetima može roditi i do 1000 plodova, a najčešće daje 500 plodova godišnje. Plodovi rastu od studenog do svibnja. Svrstavaju ga i najplodnije voće poslije grožđa i banana.

Naranče potiču iz Indije i Kine.  Najčešće uspijeva u toplijim ili južnim krajevima. Postoji mnogo vrsti naranči npr. kisela naranča, velika naranča, naranča valencija , crvena naranča, Bergamot naranča, jaffa...

Stablo naranče je u mnogim kulturama simbol braka i ljubavi. Naranče se ponekad nalaze na renesansnim slikama bračnih parova. Na vjenčanjima mladenke često stavljaju narančin cvijet u kosu ili nose bukete od tih cvijetova na vjenčanju, a cvjetovi često služe i kao dekoracija na vjenčanim tortama. Na Siciliji se slika Djevice Marije ukrašava grančicama naranče. Narančin cvijet je državni cvijet Floride.

Naranča je navodno sudjelovala u početku trojanskih ratova, jer je "zlatna jabuka" (Hesperidum mala) koju je Paris dao Afroditi vjerojatno bila naranča. Prema mitologiji, jedan od 12 zadataka koje je Herkulu zadao Euristej je bio da donese zlatne jabuke iz vrta Hesperida, sa stabla koje je čuvao zmaj.

Izložba naranči na kinesku Novu godinu objavljuje želju za sreću i prosperitet tijekom sljedećih 12 mjeseci. U feng shuiu narančino stablo se smatra simbolom bogatstva i blagostanja.

Naranča se koristi i kao dodatak jelima, kora njezinog drveta koristi kao rašpica za nokte, njezini cvjetovi koriste za kuhanje čaja. Sadrži puno vitamina C .

Zdrav doručak bi trebao sadržavati narančin sok, no bolje je kupovni sok zamjeniti onim kućno iscjeđenim.

Također naranče se mogu koristiti svježe, kao desert, u voćnim salatama, kao sok... Za kolače je dobra narančina i limunova kora, narančina kora se isto može staviti na peć pa prostoriju ispuni slatki miris naranče.

Umjesto grickalica i čokolade za marendu se može uzeti naranča.