Kutak za učitelje

Sretan vam 5. listopada - Svjetski dan učitelja!

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 5. 10. 2015.

Svjetski dan učitelja se obilježava 5. listopada. Proglasio ga je UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana učitelja je dati potporu nastavnicima u obavljanju njihove odgovorne zadaće, isticanje važnosti rada svih učitelja i nastavnika i njihovog utjecaja na razvoj društva u cjelini, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji. Stoga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj.

I ove, kao i prijašnjih godina, na svoj dan učitelji se sjećaju velike važnosti svog poziva za razvoj čovjeka i društva u kojem žive i nadaju se da će njihov status i mjesto u društvu biti u skladu s teškom misijom koju obavljaju.

„Poziv za nastavnike!“ je slogan za Svjetskog dana učitelja, koji UNESCO obilježava sa svojim partnerima Međunarodnom organizacijom rada (ILO), UNDP-om, UNICEF-om i organizacijom Education International (EI).

Kvalitetno obrazovanje pruža nadu i obećanje boljeg životnog standarda. Nema jačeg temelja za trajni mir i održivi razvoj od kvalitetnog obrazovanja koje pružaju dobro obučeni, cijenjeni, podržavani i motivirani učitelji.

„Nastavničko profesionalno znanje i vještine su najvažniji faktor za kvalitetu obrazovanja. Ovaj Svjetski dan učitelja pozivamo učitelje da unaprijed prihvate što bolju edukaciju, kao i trajni profesionalni razvoj i podršku...“

Irina Bokova, ravnateljica UNESCO-a

Zašto poziv za nastavnike?

Zato što postoji veliki nedostatak stručnih, dobro obučenih te dobro podržanih nastavnika uz pomoć kojih bi se postigla bolja kvaliteta obrazovanja. Izazov zapošljavanja nastavnika ne leži samo u broju, nego u pružanju kvalitetnih učitelja. Često su učitelji i dalje nedovoljno kvalificirani, slabo plaćeni i imaju vrlo nizak status u društvu.

Zato zahvalimo svojim učiteljima i čestitajmo im njihov dan!

Izvor: www.skolskiportal.hr, www.skole.hr