Mjesec hrvatske knjige 2023.

Autor: Marija Malnar Zidarić, 14. 11. 2023.

U najveselijem i najaktivnijem mjesecu za knjigu i sve one koji se knjigom bave, bilo je svega pomalo i u našoj školi.

Mjesec hrvatske knjige otvorili smo 13. listopada školskim natjecanjem u izražajnom čitanju u školskoj knjižnici. Prijavilo se čak 14 učenika koji su se natjecali u dvije kategorije: od 3. do 5. razreda te od 6. do 8. razreda. Pobjednice natjecanja, Ena Krstulja (4. b) i Matea Sabljak (6.b) predstavljale su našu školu 27. listopada na 4. županijskom natjecanju u čitanju naglas, a čiji je organizator također naša škola, odnosno školska knjižnica.

Nadovezujući se na ovogodišnju temu i slogan Nek ti riječ ne bude strana(c), odabrali smo knjigu s ilustracijama Kamil koji gleda rukama Tomasza Malkowskoga, poljskog književnika čiji je jednostavan, a humorom prožet tekst, oduševio učenike 4. a, b i c razreda, kao i učenike 2. razreda produženoga boravka kojima je to ujedno i prvo od šest književnih djela koje će ove godine pročitati i kreativno se izražavati u sklopu međunarodnoga projekta „Naša mala knjižnica“.

Naučili smo kako nam neke naoko teškoće i ne moraju biti tako velike ako imamo svoju obitelj i prave ljude oko sebe i ako se znamo malo i šaliti idući kroz život. Smišljali smo kako bi izgledao bicikl koji bi slijepom dječaku olakšao život, pisali smo svoja imena brajicom, kretali se zavezanih očiju da barem na tren budemo u tuđim cipelama. A nadasve smo uživali slušajući kako učiteljica i knjižničarka čitaju, prenose emociju, ističući pritom važnost onih o kojima se i ne priča, a zahvaljujući kojima uživamo u čitanoj i slušanoj riječi – prevoditeljima kojima i jest posvećen ovaj Mjesec hrvatske knjige.

Knjižničarka Marija Malnar Zidarić