Ambasadori čistog podzemlja

Autor: Marija Malnar Zidarić, 11. 12. 2023.

Zagrebački speleološki savez pokrenuo je nacionalni, volonterski projekt „Ambasadori čistog podzemlja“ što je proširenje postojeća projekta „Čisto podzemlje“ s ciljem očuvanja krškoga podzemlja i zaustavljanja daljnjega uništavanja špilja i jama.

Ovim projektom Društvo želi nizom aktivnosti educirati djecu i mlade o živome svijetu podzemlja, kao i podzemnim spremnicima pitke vode koji neposredno i dugotrajno ugroženi nekontroliranim odlaganjem otpada. Upravo je primorsko-goranska županija odabrana kao prva s onzirom na to da se radi o krškome području brojnih speleoloških objekata, ali i preko 100 evidentiranih, ilegalnih podzemnih deponija.

23. studenoga za učenike i učitelje naše škole održano je zanimljivo i zadivljujuće predavanje o živome svijetu našega podzemlja i osvješćivanju puta pitke vode, a pokazane su i zanimljive speleološke vještine penjanja u vanjskome prostoru škole u čemu su se okušali i naši učenici.

Sudjelovali su učenici 2. a i 2. b razreda s učiteljicama Silvijom Stanišić i Mijom Aćimović, učenici 1. b razreda s učiteljicom Valerijom Modrušić te izvannastavna skupina Geografije s učiteljicom Lucijom Peranović.

Vjerujemo kako će naša škola i učenici postati svjesni amabasadori čistoga podzemlja te kako će svoje znanje svakodnevno prakticirati i širiti među svojim vršnjacima.

Više o projektu može se pročitati u prilogu,a u videu možete pogledati kako nam je bilo:

Priloženi dokumenti:
Ambasadori_Čistog_podzemlja_Opis_projekta.pdf (104.78 KB)