E-upisi u 1. razred osnovne škole za školsku godinu 2024./2025.

Autor: Marija Malnar Zidarić, 29. 1. 2024.

Od 22. veljače do 31. ožujka 2024. godine vršit će prijava djece za upis u prvi razred osnovne škole najbliže mjestu prebivališta ili boravišta. Prijave djece za upis provodit će se putem sustava e-Građani, preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/, a prijave se otvaraju 22. veljače.

U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi npr. izborne predmete, produženi boravak i sl. Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta

Upravni odjel za odgoj i obrazovanje utvrđuje popis djece školskih obveznika. Stručna povjerenstva u suradnji školskim liječnicima utvrđuju termine pregleda školskih obveznika te administratori iste upisuju u aplikaciju za svako prijavljeno dijete.

Postupak utvrđivanja psihofizičkoga stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u razdoblju od 1. travnja do 15. lipnja 2024.

Iznimno od navedenog roka, djeca s već utvrđenim teškoćama u razvoju pristupaju utvrđivanju psihofizičkog stanja radi upisa u prvi razred osnovne škole i utvrđivanje potrebe za primjerenim oblicima odgoja i obrazovanja te primjerenim oblicima pomoći u vremenu od 1. veljače do 15. lipnja 2024. godine.

U slučaju da dijete ne može pristupiti utvrđivanju psihofizičkoga stanja u vremenu koje je utvrđeno rasporedom pregleda, roditelji odnosno skrbnik su dužni do 30. svibnja 2024. godine o tome obavijestiti stručno povjerenstvo škole kojoj dijete pripada prema upisnom području, koje će utvrditi drugo odgovarajuće vrijeme.

Više informacija dostupno je u osnovnoj školi prema upisnom području, kod nadležnog školskog liječnika u zdravstvenoj ustanovi ili na web stranici Primorsko-goranske županije vezanoj za upis u škole.