Zvijer iz školskog hodnika

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 5. 9. 2012.

Dragi naši,

sigurno ste svi primjetili da je došlo do estetskih promjena u našoj školi. Tako je i stubište s prizemlja na prvi kat dobilo novoga stanara – strašnog reptila koji riga vatru. Ne bojte se, ovaj je zmaj poprilično pitom. Kako i ne bi bio kad je nastao na izbornoj nastavi iz keramike u majstorskoj radionici našega profesora Rocea. U izradi zmaja sudjelovalo je desetoro učenika šestoga razreda, a za odabir teme ovoga projekta zaslužna je 2012. godina, u kineskom kalendaru poznata kao godina zmaja. Suprotno uvriježenom mišljenju, ovo mitološko biće nije simbol prijetećeg zla, već moći, superiornosti i vlasti te zato u sebi i sadrži dijelove različitih životinja – tigra, ribe, zmije i orla.

Zvijer iz školskog hodnika OŠ Turnić

Sam tijek izrade bio je sljedeći. Najprije su izrađene pojedinačne skice između kojih su se odabrale najmaštovitije te se iz nekoliko skica napravila konačna, izvedbena skica. Skica je zatim povećana na pravu veličinu, podijeljena na 38 dijelova te je potom svaki učenik radio nekoliko dijelova. Kad su se predmeti osušili naši su ih keramičari pekli prvi puta. Riječ je o tzv. biskvitnom pečenju. Potom je uslijedilo bojanje glazurama i drugo pečenje. Završno pečenje izvedeno je u staroj japanskoj tehnici pečenja – raku. Učenici su uz pomoć profesora odredili mjesto na zidu i sve sastavne zidove zalijepili u cjelinu.

« Svibanj 2024 »