Škola u prirodi – Hrvatsko zagorje

Autor: Katarina Pavletić, 27. 6. 2023.

Od 5. do 7. lipnja učenici 4. a i 4. b razreda proveli su tri nezaboravna dana na najljepši mogući način: putujući i upoznavajući brežuljkasti kraj svoje domovine uključivanjem svih svojih osjetila (od autohtonih zagorskih jela, istraživačkoga učenja kulturnih znamenitosti, ručnoga rada izvornih suvenira do kupanja u toplim i ljekovitim termama). Budno su ih pratile i s njima se zabavljale učiteljice Ljubica Šuljić, Mia Aćimović, Silvia Stanišić i knjižničarka Marija Malnar Zidarić.

Prvi dan zaputili smo se u Oroslavlje gdje smo u Parku znanosti učili o prirodnim znanostima i zakonitostima na interaktivan i zanimljiv način pomoću izložbenih eksponata na otvorenom. Trebalo je malo provjeriti tko je slušao na satu Steam-a, a tko nije, tako da smo se podijelili u skupine i izrađivali impulsno njihalo pri čemu je trebalo pokazati kreativnost i spretnost ručica u izradi konstrukcije. Svi smo uživali, no ipak je samo jedan tim mogao odnijeti pobjedu.

Po čemu ćemo još pamtiti Oroslavlje? Svakako po obilnoj kiši (a nije riječkaJ) koja nas je dobro okupala te po ogromnoj i ukusnoj pizzi koju smo smazali zadnji dan po povratku kući.

Navečer smo se smjestili u Terme Jezerčica gdje smo nakon večere odmah testirali temperaturu vode od 38  stupnjeva kojom se hvale – i stvarno, terme su nam ispunile sva očekivanja na kraju svakog dana. Jer nakon učenja i cjelodnevnog hodanja, treba malo i opustiti mišiće. J

Drugi dan čekala nas je zelena i raspjevana Krapina, točnije Hušnjakovo brdo i Muzej krapinskih neandertalaca. Vrijeme nam je poslužilo i premda je bilo nešto negodovanja oko uspona, svi smo bili sretni na vrhu, usred netaknute šume i modernog muzeja koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Stručnim vodstvom prošetali smo svim etapama razvoja ljudske civilizacije i našega planeta. U restoranu Kozjak dočekala nas je prava zagorska gozbena rapsodija domaće hrane.

Puna trbuščića krenuli smo put Etno sela Kumrovec gdje smo na dva sata zakoračili prošlost zagorskoga sela – izrađivali smo cvjetiće od krep papira koje su mlade koristile kao buket u svatovima, vidjeli smo neke stare, izumrle zanate, staje i konjušnice… kako se nekada živjelo, radilo i veselilo. Posjetili smo i rodu kuću Josipa Broza Tita.

Treći, posljedni dan prije povratka kući, posjetili smo barokni grad Varaždin koji vjerno čuva svoju tradiciju i čiji se dah prošlosti osjeti na svakom koraku. Prošetali smo starom jezgrom grada, zastali kod važnijih znamenitosti, poslušali o najznačajnijoj povijesnoj tvrđavi iz 14. st., Starom gradu Varaždinu, koja se uzdiše na brežuljku te posjetili nadaleko poznato varaždinsko groblje, jedinstven prostor i spoj planske hortikulture i arhitekture, danas omiljeno šetalište i mjesto za odmor svakog Varaždinca.

Umorni i puni novih doživljaja i spoznaja, vratili smo se navečer u našu Rijeku spremni svojim roditeljima pokazati pune galerije fotografija i videozapisa u mobitelima  te ispričati najjače utiske.

« Svibanj 2024 »