Svjetski dan čistih planina

Autor: Stella Valenčić, 26. 9. 2013.

Planine bismo mogli definirati kao uzdignute (više od 500 m) dijelove Zemljine kore. No, planine su mnogo više od pukih uzdignuća. Planine su kisik i pitka voda, bogatstvo šuma, dom brojnim ugroženim životinjskim i biljnim vrstama, mjesto susreta čovjeka sa samim sobom. Kao i Zemljini oceani i vlažne šume, planine su nužne za život, zauzimaju oko petinu svjetskog kopnenog područja i osnovni su životni oslonac čak desetini ljudske populacije.

Pustošenje šuma, neprikladna poljoprivreda i neplanski infrastrukturni razvoj (prekomjerna eksploatacija) te prijetnja klimatskih promjena pridonose narušavanju zdravlja okoliša i gubitku biološke raznolikosti. Pustošenje šuma, neprikladna poljoprivreda i neplanski infrastrukturni razvoj (prekomjerna eksploatacija) te prijetnja klimatskih promjena pridonose narušavanju zdravlja okoliša i gubitku biološke raznolikosti.

Očuvanje planina

Na izlet u nepoznatu planinu ponesite zemljovid i kompas. Od ostale opreme važne su dobre planinarske gojzerice, kvalitetne čarape, kabanica i ruksak.

Dan čistih planina idealna je prilika za korisne ekološke aktivnosti:

- akcije čišćenja

- informativne aktivnosti

- ekskurzije vezane uz prirodu, okoliš, ekologiju

- planinarenje i organizirani polasci javnim ili alternativnim transportnim sredstvima (bicikl...)

- posjet i upoznavanje s planinarskim društvom

- Itd.

Planinarska društva i njihov kodeks

Planinarenje je na prvom mjestu način i stil života, a nakon toga i niz aktivnosti. Osnovni motivi za planinarenjem jesu čovjekova želja za vječnim kretanjem, upoznavanjem prirode, prostora i novih ljudi, osvajanjem novih vrhunaca, potreba za ravnotežom i zadovoljstvom. Istinski ljubitelji planina cilj i sadržaj planinarenja vide u užitku, izvrsno spajajući fizički i duhovni rast.

Pravila ponašanja u planini:

• planinari se pri susretu, kao i ostali posjetitelji planina, međusobno pozdravljaju
  • tempo hoda prilagođava se najsporijem planinaru u skupini
  • pružiti pomoć kome god pomoć u planini ustreba
  • cilj planinarenja je cjelovit doživljaj prirode, a ne brzina osvajanja vrha
  • izbjegavati buku u planini
  • hodajući planinarskim stazama ukloniti sve prepreke, granje i kamenje
  • ne trgati i uništavati biljke, grane i stabla, ne ometati i plašiti životinje
  • ne ostavljati za sobom otpatke
  • ne paliti vatru u šumu
  • na svakom izletu učiniti barem nešto za prirodu.

Na izlet u nepoznatu planinu svakako sa sobom ponesite zemljovid i kompas. Od ostale opreme važne su dobre planinarske gojzerice, kvalitetne planinarske čarape, kabanica, ruksak, nož, baterija, šibice, voda, hrana i fotoaparat. Ako krećete na izlet dulji od jednog dana, sadržaj ruksaka bit će raznovrsniji.

Hrvatske planine

Osim nebrojenih prirodnih ljepota, Hrvatska je dijelom i planinska zemlja. Iako njezini vrhunci ne premašuju 2000 m, ističu se osebujnošću i kontrastima.

Većina planina u Hrvatskoj pripada dinarskom planinskom sustavu, građom od vapnenca i kraškim reljefom. Suprotnost su im planine u unutrašnjosti (bivši otoci Panonskog mora) - niže, šumovitije, po postanku starije i pristupačnije.

Spomenut ćemo najatraktivnija planinska odredišta:

- planine uz more - Učka i Ćićarija, Snježnik, Dinara, Biokovo, Kozjak, Mosor i Velebit

- otočne planine - vrhovi Brača (Vidova gora), Cresa, Lošinja, Hvara, Visa, Krka, Kornata

- Gorski kotar - Velika Kapela, Bijele i Samarske stijene, Bjelolasica, Bitoraj, Risnjak, Klek

- Samoborsko gorje, Žumberačko gorje i planine Hrvatskog zagorja

- Slavonske planine - Psunj, Papuk, Dilj i Krndija.

Želimo da nam svaki dan bude - Danom čistih planina, šuma, oceana, voda i jednostavno želimo da svojim svjesnim ponašanjem pridonesemo da svijet bude čisto i za život primjereno mjesto.

« Svibanj 2024 »