Informatika - 5. razred

Rad s dijelovima crteža, kombiniranje crteža iz dviju datoteka - jato morskih riba

Autor: Jelena Kralj-Smiričić, 25. 9. 2017.

Dragi učenici,

zadnjih nekoliko sati na satovima informatike zabavljali smo se radeći s dijelovima crteža i kombiniranjem crteža iz dviju datoteka.

Šareni niz kućica u ulici, gusjenica, mravinjak, voćnjak, notni zapis, selo roda samo su neki od zanimljivih crteža koje smo svi uspješno nacrtali koristeći pravilne naredbe i alate programa Bojanje (Paint).

Pod opširnije pogledajte koji sam zanimljiv i izazovan zadatak pripremila za vas.

Vaš zadatak je nacrtati jato morskih riba kao na gore prikazanoj slici. Pregledate korake njegove izrade  i uvidjet ćete da je zabavno.

1. Otvorite program Bojanje (Paint). Koristeći alate kist i kanticu nacrtajte morsko dno kao na slici i spremite pod nazivom Morsko dno

Morsko dno

2. Kada ste nacrtali i spremili morsko dno spustite prozor programa Bojanje (Paint) klikom na mali minus u gornjem desnom kutu.

3. Ponovno otvorite program Bojanje (sada imate otvorena dva prozora programa Bojanje).

4. U novootvorenom prozoru koristeći alat kist i kanticu nacrtajte jednu ribu kao na donjoj slici.

Za one koji žele više: ribu moežete nacrtati koristeći alate: zakrivljenu crtu, elipsu (oko) i kanticu za bojanje.

Riba

5. Nacrtanu ribu označite i kopirajte četiri puta. Dobivene ribe obojajte svaku drugačijom kombinacijom boja kao što je prikazano na slici.

6. Nastalu sliku spremite pod nazivom Ribe.

Ribe

7. Na slici sa ribama označite jednu ribu i kopirajte je.

8. Na traci sa zadaćama kliknite na gumb slike Morsko dno kako bi podigli prozor programa Bojanje i prikazali sliku morskog dna.

9. Potrebno je kopiranu ribu zalijepiti u sliku s morskim dnom.

Pripazite: označenu ribu potrebno je zalijepiti bez podloge (s prozirnim odabirom).

10. Sliku možete smanjiti, povećati ili zrcaliti vodoravno (kako bi gledala u suprotonom smjeru). Također možete je zalijepiti više puta kako biste imali više riba.

11. Postupak u koracima od 7. - 10. ponovite za svaku ribu na slici Ribe kako biste u morskom dnu dobili šareno jato riba.

12. Nakon što se kopirali i uredili dovoljan broj riba spremite sliku pod nazivom Jato morskih riba.

Jato morskih riba

« Svibanj 2024 »